Прејди на содржината

Знаме на Милано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знамето на градот Милано.

Знамето на Милано се состои од црвен крст на бело поле. Иако е слично на крстот на Свети Ѓорѓи, знамето наместо тоа ја симболизира врската помеѓу Свети Амвросиј и градот Милано.

Историја[уреди | уреди извор]

Асоцијацијата помеѓу црвениот крст на бело поле и градот Милано датира од 4 век. Свети Амвросиј бил милански епископ помеѓу 374 и 397 година, а како резултат на неговото влијание, неговиот симбол, црвениот крст на бело поле станал поврзан со епископот од Милано.[1]

Во 1176 година, Ломбардскиот Сојуз се соочила со силите на Светото Римско Царство, предводени од страна на Фредрик Барбароса, во битката кај Лењано. Откако слушнале за пристигнувањето на Светата римска војска, ломбардската пешадија конструирала карочо, кој бил свет воен вагон на кој бил прикажан вексилум, кој требал да го земе со себе во битка. Пешадијата го прикачила симболот на миланскиот епископ Ариберт на вагонот и го покажала за време на битката.[2] Конотациите помеѓу победничката битка и знамето довеле до поголема поврзаност помеѓу градот и симболот. Помеѓу 1395 и 1447 година, Миланското Војводство ги користело рацете на владејачкиот Дом на Висконти, бисионе, голема змија прикажана како голта Сараценец. Овој стандард во голема мера го заменил крстот на Свети Амвросиј во Милано. Во 1397 година, на војводата од Милано, Џан Галеацо Висконти, му било одобрено користењето на царскиот орел од страна на императорот Венцеслав. Знамето на Војводството Милано потоа станало оружје на куќата Висконти опркужено со четириаголник со царскиот орел на Светото Римско Царство.

Црвено-белото знаме на Милано најверојатно придонело за воспоставувањето на зелено-бело-црвените униформи на полицијата на градот Милано која се борела против Наполеон за време на инвазијата на француската прва република на Италија. Боите потоа биле избрани од Наполеон за знамето на Цисалпската Република во 1797 година.[3] Ова знаме подоцна продолжило да ја инспирира сегашната италијанска тробојка.

Современа употреба[уреди | уреди извор]

Знамето на Милано се појавува на грбот на тимот од Серија А, Милан.

Партиите за независност на Ломбардија, Лега Ломбарда и Про Ломбардија Индипенденца, и двете го користат знамето како симбол за нивните движења.

Логото на производителот на автомобили Алфа Ромео, оригинално со седиште во Милано, го вклучува крстот од знамето.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Milan“. CRW Flags. Посетено на 23 July 2019.
  2. Santosuosso, Antonio (2004). Barbarians, Marauders, and Infidels: The Ways of Medieval Warfare. New York: N.Y: MJF Books. стр. 192. ISBN 978-1-56731-891-3.
  3. Smith, Whitney (1975). Flags Through the Ages and Across the World. Maidenhead, UK: McGraw-Hill. стр. 144. ISBN 9780070590939.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]