Прејди на содржината

Цисалпска Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цисалпска Република
Repubblica Cisalpina
1797–1802
Flag of Цисалпска Република
Flag
Coat of arms of Цисалпска Република
Coat of arms
Цисалпската Република (зелена) во 1799 година
Цисалпската Република (зелена) во 1799 година
Главен градМилано
Говорени јазициИталијански
Вероисповед
Римокатоличка црква
УредувањеРепублика
Историја 
• Основана
29 јуни 1802
• Престанала да постои
26 јануари 1797
Претходници
Наследници
Транспаданска Република
Циспаданска Република
Три лиги
Венецијанска Република
Република Крема
Италијанска Република (Наполеонова)

Цисалпска Република (италијански: Repubblica Cisalpina) — сестринска република на Франција во Северна Италија која траела од 1797 до 1802 година.