Циспаданска Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Циспаданска Република
Repubblica Cispadana

 

1796–1797


Знаме

Местоположба на {{{common_name}}}
Северна Италија во 1796 година. Модена и Папските легации (сите долу десно) биле споени во Циспаданската Република.
Главен град Модена
Јазици Италијански
Вероисповед Римокатоличка црква
Уредување Република
Историја
 -  Основана 10 мај 1797
 -  Замрела 17 октомври 1796

Циспаданска Република (италијански: Repubblica Cispadana) — сестринска република на Франција во северна Италија, основана во 1796 година со заштита на француската армија, предводена од Наполеон Бонапарт.