Прејди на содржината

Транспаданска Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Транспаданска Република
Repubblica Transpadana
1796–1797
Flag of Транспаданска Република
Flag
Северна Италија во 1796. Миланското Војводство станало Транспаданска Република по француската окупација од 1796 година.
Северна Италија во 1796. Миланското Војводство станало Транспаданска Република по француската окупација од 1796 година.
Главен градМилано
Говорени јазициИталијански
Вероисповед
Римокатоличка црква
УредувањеРепублика
Историја 
• Основана
10 мај 1797
• Престанала да постои
29 јуни 1796
Претходници
Наследници
Миланско Војводство
Цисалпска Република

Транспаданска Република (италијански: Repubblica Transpadana) — револуционерна, привремена и меѓународно непризнаена влада основана во Милано од генералот Наполеон Бонапарт.