Прејди на содржината

Република Крема

Од Википедија — слободната енциклопедија
Република Крема
Repubblica Cremasca
1797–1797
Flag of Република Крема
Flag
Coat of arms of Република Крема
Coat of arms
Главен градКрема
Говорени јазициИталијански
Вероисповед
Римокатоличка црква
УредувањеРепублика
Историја 
• Основана
28 март 1797
• Престанала да постои
10 јули 1797
Претходници
Наследници
Венецијанска Република
Цисалпска Република

Република Крема (италијански: Repubblica Cremasca) — револуционерна република во Ломбардија, која била создадена кога француската војска влегла во Крема на 28 март 1797 година. Републиката управувала со градот и неговата околина, кои претходно биле венецијанска ексклава во Миланското Војводство.