Зиплинген (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зиплинген (Саксонија-Анхалт)
Место во Халденслебен
Црквата во Зиплинген
Црквата во Зиплинген
Грб на Зиплинген (Саксонија-Анхалт)
Зиплинген (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Зиплинген (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Халденслебен
Основни податоци
Површина 18,33 км2
Надм. височина 108 м
Население 925  (31 декември 2012)
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39343
Повик. бр. 039053
Портал www.sueplingen.de
Координати 52°17′N 11°19′E / 52.283° СГШ; 11.317° ИГД / 52.283; 11.317Координати: 52°17′N 11°19′E / 52.283° СГШ; 11.317° ИГД / 52.283; 11.317

Зиплинген (германски: Süplingen) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2014 е дел од градот Халденслебен.