Запалка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Запалката е пренослив инструмент кој се употребува за да се содзаде пламен. Тој содржи метален или пластичен резервоар исполнет со запалива течност под притисок, што подразбира течност за запалување и содржи одредба за гаснење на пламенот.