Прејди на содржината

Заксенбрун

Координати: 50°27′0″N 10°58′0″E / 50.45000° СГШ; 10.96667° ИГД / 50.45000; 10.96667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Заксенбрун
Место во Ајсфелд
Старото училиште во Заксенбрун
Старото училиште во Заксенбрун
Старото училиште во Заксенбрун
Грб на Заксенбрун
Заксенбрун во рамките на Германија
Заксенбрун
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Град Ајсфелд
Основни податоци
Површина 33,86 км2
Надм. височина 480 м
Население 2.050  (31 декември 2017)
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98678
Повик. бр. 03686
Портал www.sachsenbrunn.de
Координати 50°27′0″N 10°58′0″E / 50.45000° СГШ; 10.96667° ИГД / 50.45000; 10.96667

Заксенбрун (германски: Sachsenbrunn) — село и поранешна општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Ајсфелд.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Заксенбрун се наоѓа во горниот тек на реката Вера, која се спојува од изворите Вера и Зар во непосредна близина на поранешното место Шварценбрун, на 491 метар надморска височина.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Во состав на поранешната општина Заксенбрун биле:[1]

  • Фридрихсхее
  • Заргрунд
  • Заксенбрун
  • Ширнрод
  • Штелцен
  • Тосентал
  • Вајтесфелд

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Hauptsatzung der Gemeinde Sachsenbrunn“. Архивирано од изворникот на 2017-01-29. Посетено на 2020-05-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]