Жолнаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еозонска глазура на Жолнаи фонтана, Печ

'Жолнаи (Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt; службено: Жолнаи фабрика за порцелан) е унгарски производител на порцелан, плочки и керамика. Компанијата го претстави процесот на застаклување на еозинот и пирогранитната керамика.

Историја[уреди | уреди извор]

Фабриката Жолнаи е основана од Миклос Жолнаи (1800-1880) во Печ , Унгарија , за производство на каменина и друга керамика во 1853 година. Во 1863 година, неговиот син Вилмос Жолнаи (1828-1900) и се приклучил на компанијата и станал нејзин менаџер и директор по неколку години. Тој ја предводел фабриката кон светски признанија демонстрирајќи ги иновативните производи на светски саеми и меѓународни изложби, вклучувајќи го и Светскиот саем во Виена 1873 година , потоа на Светскиот саем во Париз во 1878 година , каде што Жолнаи доби Гранд При. Во 1893 година, Жолнаи вовел порцелански парчиња изработени од еозин . Таде Сикорски (1852-1940) се оженил со ќерката на Вилмос, Јулија, и станал главен дизајнер. Во 1900 година компанијата ја презел синот на Вилмос, Миклос. Златните украси на Жолнаи кои биле отпорни на мраз, биле користени во бројни згради, посебно за време на движењето Арт Нову . До 1914 година, Жолнаи била најголемата компанија во Австроунгарија.[1] За време на Првата светска војна , производството на керамика и градежни материјали било ограничено, а фабриката произведувале производи за воена употреба, на пример, изолатори. По Првата светска војна, судбината на фабриката се намалила поради српската окупација, губењето на пазарите и тешкотијата да се обезбедат суровини. Сепак, по депресија, состојбите се подобриле.

За време на Втората светска војна, нејзината локација за производство во Будимпешта била бомбардирана. Со владеењето на комунизмот фабриката била национализирана во 1948 година. На крајот, името Жолнаи било сменето. Печинската порцеланска фабрика (Pécs Porcelángyár) била искористена првенствено за производство на садови. Меѓутоа, во 1982 година со продолжување на пазарната економија , компанијата ја обнови својата оперативна независност, била реорганизирана и името на Жолнаи се врати. Во 1991 година, Порцеланската Фабрика Жолнаи стана акционерско друштво, а пет години подоцна фабриката ја купило претпријатие за приватен капитал.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]