Жоао Грималдо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жоао Грималдо
Лични податоци
Роден на 20 февруари 2003(2003-02-20)(21 г.)
Роден во Лима, Перу
Држава Перу Перу
Висина &100000000000001750000001,75 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Спортинг Кристал Спортинг Кристал
Број 20
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2020- Спортинг Кристал Спортинг Кристал 71 (10)
Репрезентација
2023- Перу Перу 1 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 03 oктомври 2023
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 12 cептември 2023

Жоао Алберто Грималдо Убидија (роден на 20 февруари 2003, во Лима) — перуански фудбалер, напаѓач на Спортинг Кристал и на перуанската репрезентација.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Грималдо е роден на 20 февруари 2003 година во областа Римак, Лима, главниот град на Перу. Уште како дете бил склон да практикува офанзивен фудбал и бил тестиран во помалите дивизии на клубот Атлетико Римак. [се бара извор] Colegio San Andrés беше името на тимот од класата 2002 година, создаден за да се натпреварува во Toque y Gol Cup, тимот го освои тој турнир. Во исто време, тој тренираше на Академијата Кантолао, натпреварувајќи се на Купот на пријателство во 2015 година и остана во тимот до својата 12-та година, возраста на која Естер Гранде де Бентин можеше да го ангажира.

Откако беше клучен на различни натпревари во различни натпреварувања, тој беше во нишанот на менаџерите на Спортинг Кристал кои го купија неговиот картон во 2016 година. Во помалите дивизии, тој го освои турнирот U-15 Centenario 2018 и Купот на генерацијата U-18 во неговата последна сезона со резерва. [2]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Спортинг Кристал[уреди | уреди извор]

Дебито на Грималдо со Спортинг Кристал веќе генерира големи очекувања во клубот, иако мораше да се одложи, бидејќи перуанската лига мораше да претрпи суспензија од неколку датуми поради појавата и ширењето на KОВИД-19. „Тоа беше остварување на сонот, но имам уште други цели за оваа година. Целта ми е да дебитирам во првиот тим, сакам да заработам место. Морам да работам напорно на тренинзите“, се присети Грималдо по пријателскиот натпревар на 20 јануари 2020 година против Индепендиенте дел Вале, каде што направи асистенција.[3]

Неговото деби конечно се случи на 28 ноември 2020 година, на 17-годишна возраст, во натпревар од националниот шампионат, можност во која неговиот тим Спортинг Кристал се соочи со Кантолао, еден од најдобрите тимови во земјата во помладото средно училиште во тоа време. . Грималдо беше замена, а на полувремето тренерот на тимот Роберто Москера побара од него да влезе. Тој влезе со дресот со број 33, како замена за Вашингтон Корозо дваесет минути во вториот дел. Во првата претстава во која учествуваше, тој изведе „кањо“ - додавајќи ја топката меѓу нозе на друг играч - на Кастиљо Пења, централниот маркер на Кантолао, правејќи фаул и доведе до исфрлање на неговиот ривал.​[4]​ Во однос на тоа. до На небесно синото попладне Грималдо рече: „Моите соиграчи ме гледаат како еден од нив и јас само сакам да бидам пример.“ По натпреварот Грималдо дури доби и мал хонорар, но најголемата награда беше почитта од навивачите , како и прегледи на печатот:

“Тој може да биде кошмар за секоја одбрана. Тој е брз, може да оди во двата правци, компетентно се справува со левата нога и има добар последен пас. Проблемот е во тоа што крилниот напаѓач вообичаено немаше добри денови: неговата прекини, разбирлива на негови години, не му дозволуваше да се наметне како стартер во тим кој секогаш има притисок за победа.”

Тоа беше неговиот единствен натпревар во 2020 година за Грималдо, тој беше дел од првиот тим што победи таа сезона и му беше доделена првата титула во перуанскиот фудбал.[5]

Консолидација во првиот тим[уреди | уреди извор]

Во 2021 година, Грималдо веќе се наметна во стартната постава на тимот и имаше добра сезона за Ла Селест, одигра 27 натпревари и постигна гол. За време на натпреварот против Расинг за Копа Либертадорес тој влезе во стартниот состав, но натпреварот беше неуспешен и за Жоао и за клубот кој загуби со 2 спрема 0. Сепак, Кристал имаше одличен настап во домашните купови, бидејќи на 30 мај тие ја добија Фазата 1 против Универзидад Сан Мартин со 2 спрема 0 со головите на Хохберг и Рикелме. Следниот месец, на 25 јуни, тој го постигна својот прв гол во мечот против Ајакучо де Хуаманга. Голман беше Максимилијано Кавалоти. На 27 следниот месец го освоил Купот Бисентенарио, против Карлос Манучи, со Жоао Грималдо кој постигнал гол на турнирот.

Грималдо во 2023

До почетокот на 2022 година, Жоао се обликуваше да биде еден од оние вклучени во првиот тим. За време на Лига 1 2022 година, неговиот резултатски просек значително се зголеми, од 0,09 минатата година на 0,38 во текот на тековното првенство. Сепак, и покрај неговата растечка бројка во перуанскиот фудбал, тој во тој момент не беше земен предвид од тренерот на сениорската репрезентација. Во април, Жоао играше натпревар со Спортинг Кристал против Сан Мартин за отворањето на шампионатот, каде постигна два гола.[6] Во септември го доживеа првото исклучување во кариерата, играјќи против Бинационал на Гиљермо Бричењо Росамедина.[7] Полуфинале на лигата се играше против Фут Бол Клуб Мелгар, на 2 и 6 ноември. Првиот меч го доби Мелгар, кај Монументал, со 2 спрема 0, додека вториот заврши со истиот резултат за ривалот, на Национал во Лима. На овој натпревар во 36. минута, Грималдо беше отстранет и имаше непријатност во мускулот на десната нога по напорниот удар на Алек Денеумостие деветнаесет минути од натпреварот.[8] На крајот од сезоната, во која Кристал заврши на третото место во националниот шампионат, Грималдо на крајот постигна вкупно 4 гола на 25 одиграни натпревари.[9]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Грималдо го направил своето деби за перуанската репрезентација на Перу на 12 септември 2023 година во поразот со 0-1 против Бразил во Лима во Квал. за СП 2026.

Хронологија на репрезентативните настапи[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Перу
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
12-9-2023 Лима Перу Перу 0 – 0 Бразил Бразил Квал. за СП 2026 - влегол во игра 46'
Вкупно Настапи 1 Голови 0

Статистика[уреди | уреди извор]

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Статистиката е ажурирана на 3 октомври 2023.

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
2020 Перу Спортинг Кристал ТД 1 0 немаше - - - 1 0
2021 ТД 16 0 КД 4 1 КЛ+КС 7 0 - - 27 1
2022 ТД 24 4 немаше КЛ 1 0 - - 25 4
2023 ТД 30 6 немаше КЛ+КС 11 1 - - 41 7
Вкупно Сиетл Саундерс 71 10 4 1 19 1 - - 94 12
Вкупно во кариерата 71 10 4 1 19 1 - - 94 12

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Перу Спортинг Кристал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „La cantera de Sporting Cristal cambió la cara del equipo“. Diario AS (шпански). 2021-07-15. Посетено на 2023-10-06.
  2. „La cantera de Sporting Cristal cambió la cara del equipo“. peru.as.com (шпански). 2021-07-15. Посетено на 2021-12-29.
  3. „A sus 17 años: Joao Grimaldo debutó con Sporting Cristal, terminó el colegio y buscará estudiar una carrera profesional“. Depor (шпански). 2020-01-20. Посетено на 2023-10-06.
  4. „Sporting Cristal venció 3-2 a Cantolao en partido por la Fase 2 de la Liga 1“. El Comercio (шпански). 2020-11-28. ISSN 1605-3052. Посетено на 2023-10-06.
  5. Lerner, Dan (2020-12-20). „¡Cristal, campeón de la Liga 1!“. Diario AS (шпански). Посетено на 2023-10-06.
  6. Líbero, Redacción (2022-02-05). „El Show de Joao Grimaldo: Futbolista de Cristal marcó un doblete - VIDEO“. Diario Líbero (шпански). Посетено на 2023-10-06.
  7. „Joao Grimaldo se fue expulsado en los minutos finales del Binacional vs. Sporting Cristal“. El Comercio (шпански). 2022-09-18. ISSN 1605-3052. Посетено на 2023-10-06.
  8. „Sporting Cristal detalló las lesiones de Yoshimar Yotún y Joao Grimaldo“. espn.com.pe (шпански). 2022-11-08. Посетено на 2023-10-06.
  9. Zevallos Francia, Santiago Emilio (2022). „Sistema web "Cantolao" para la evaluación del rendimiento de futbolistas de la Liga 1 en Perú utilizando modelos matemáticos, 2022“. Repositorio Institucional - UCV.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]