Живко Чинго (награда на Општина Охрид)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ова е статија за наградата што ја доделува Општина Охрид, за истоимената награда на фондацијата Рамковски видете тука

„Живко Чинго“ е награда од литературата која се доделува за најдобрар расказ.[1] Наградата го носи името на големиот македонски писател Живко Чинго и се доделува секоја година во август на денот на неговиот роденден (13 август). Наградата ја доделува општината Охрид.

Наградата се доделува во паричен износ и се врачува на 13 август, на манифестацијата „Денови на Живко Чинго“ која се одржува во родното место на Чинго село Велгошти кај Охрид. Традиционално добитникот се соопштува 5 дена пред официјалното доделување. Наградата се доделува од 1988 година на иницијатива на Радио Охрид. Сега таа се одржува во организација на општина Охрид.[2]

Добитници[уреди | уреди извор]

 • Јована Матевска Атанасова - „Пура во Осака“ (2021) [3]
 • Јована Матевска Атанасова - „Гладоморје“ (2020) [4]
 • Драгана Лукан Николоски - „Пад на системот или Како балканските народи сфатија дека Бог можеби и не постои“ (2019)[5]
 • Блаже Миневски - „Потфрлување на топката“ (2018)[6]
 • Блаже Миневски - „Во рогот на волот“ (2017)[7]
 • Емилија Карафилоска - „Т.чка на агонија“ (2016)[8]
 • Димитар Димоски - „Мојата куќа во крс' џамија“ (2015)[9]
 • Верче Крафилоска - „Коси од розова волница“ (2014)[10]
 • Петре Димовски - „Трансакција“ (2013)[11]
 • Сузана Ѓорѓиевска - „Богу верен, в брани силен“(2012)[12]
 • Сузана Ѓорѓиевска - „Влегување во Песната“ (2011)
 • Димитар Пандев - „Тагата, ах тагата“ (2010)[13]
 • Блаже Миневски - „Слово горко, слово жалосно“ (2009)[14]
 • Александар Лазов, „Будење“ (2008)[15]
 • Смиле Наумоски - „Пред црковните порти“ (2007)[16]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. КОНКУРС ЗА НАЈДОБАР РАСКАЗ ВО ЧЕСТ НА ЧИНГО [мртва врска]
 2. „Живко Чинго“ за Лазов[мртва врска]
 3. „„Пура во Осака" од Јована Матевска Атанасова најдобар расказ на конкурсот „Живко Чинго". Библиотека Охрид (англиски). 2021-08-10. Посетено на 2021-08-29.
 4. „ЈОВАНА МАТЕВСКА АТАНАСОВА Е АВТОРОТ НА НАГРАДЕНИОТ РАСКАЗ НА КОНКУРСОТ ВО ЧЕСТ НА „ЖИВКО ЧИНГО" - Ohrid.gov.mk“. Посетено на 2020-08-07.
 5. „ДРАГАНА ЛУКАН НИКОЛОСКИ Е АВТОРОТ НА НАГРАДЕНИОТ РАСКАЗ НА КОНКУРСОТ ЗА НАЈДОБАР РАСКАЗ ВО ЧЕСТ НА „ЖИВКО ЧИНГО" - Ohrid.gov.mk“. Посетено на 2020-07-09.
 6. НМ (2018-08-10). „Блаже Миневски е автор на наградениот расказ „Потфрлување на топката". Нова Македонија. Посетено на 2020-07-09.
 7. Миневски е автор на наградениот расказ „Во рогот на волот“[мртва врска]
 8. ПРВ РАСКАЗ ОД ЕМИЛИЈА КАРАФИЛОСКА И ПРВА НАГРАДА НА КОНКУРСОТ ЖИВКО ЧИНГО
 9. „Димитар Димоски е годинашен лауреат на наградата „Живко Чинго" за најдобар расказ“. А1он (англиски). 2015-08-11. Посетено на 2020-07-09.
 10. „Верче Карафилоска е автор на наградениот расказ „Коси од розова волница". OhridNews (англиски). 2014-08-06. Посетено на 2020-07-09.
 11. „Петре Димовски е авторот на првонаградениот расказ „Трансакција". OhridNews (англиски). 2013-08-12. Посетено на 2020-07-09.
 12. „Сузана Ѓорѓиевска добитник на наградата „Живко Чинго". Радио Слободна Европа. Посетено на 2020-07-09.
 13. „Димитар Пандев е авторот на расказот- добитник на наградата „Живко Чинго". OhridNews (англиски). 2010-08-10. Посетено на 2020-07-09.
 14. Расказот „Слово горко, слово жалосно“ добитник на наградата Живко Чинго[мртва врска]
 15. Наградата „Живко Чинго“ за расказот „Будење“
 16. Сеќавање во чест на големиот охридски писател Живко Чинго!