Жабичка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жабичка Река
Местоположба
ДржаваМакедонија
Физички особености
Извор 
 • местоКожуф
УстиеВардар
Особености на сливот
ТечениеВардарЕгејско Море

Жабичка Рекарека во Југоисточна Македонија и десна притока на реката Вардар.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира во источниот дел на планината Кожуф. Нејзиното течение е западно од селото Негорци и северозападно од градот Гевгелија. Се влева во реката Вардар од нејзината десна страна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 30. ISBN 978-9989-2117-6-8.