Ешли Тисдел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ешли Тисдејл
A woman with long blonde hair wearing a white t-shirt with "PROJECT PINK" written on it while smiling to the camera.
Тисдејл на Плоштадот „Мејсиев хералд“ во 2012 година
Роден(а)Ешли Мишел Тисдејл
2 јули 1985(1985-07-02)(38 г.)
Округ Монмаут, Њу Џерси, Соединети Држави
Занимање
  • Глумица
  • пејачка
  • продуцент
Активен период1988–досега
СопружникКристофер Френч (в. 2014)
РодниниЏенифер Тисдејл (сестра)
Страница
ashleytisdale.com

Ешли Мишел Тисдејл (англиски: Ashley Michelle Tisdale; 2 јули 1985) - глумица и пејачка од Соединетите Држави, која се прославила со улогата на Мади Фицпатрик во „Дизни“ серијата „Лудориите на Зек и Коди“ и арогантната Шарпеј Еванс во „Средношколски мјузикл“. „Средношколски мјузикл“ станал многу познат, со 3 продолженија и 3 албуми. Популарноста на Ешли со „Средношколски мјузикл“ ја натерало да започне соло кариера во 2006 година. Нејзиниот деми албум „Headstrong“ бил издаден во февруари 2007 година, бил на 5-то место на топ листата во САД и биле продадени 64,000 копии само првата недела. Нејзиниот втор албум „Guilty Pleasure“ бил издаден во 2009. Ешли работи и како продуцент во многу филмови вклучувајќи го „Сликај го ова“. Ешли го позајмила гласот на Кендис Флин во анимираната серија на „Дизни“, „Финеас и Ферб“. Во 2009 ја имала нејзината прва вистинска улога (надвор од Дизни) во серијата „Хелкетс“ како Савана Монро, интензивна и религиозна навивачка.