Ешли Тисдел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ешли Мишел Тисдел (02.07.1985) е американска глумица и пејачка која се прослави со улогата слатката на Мади Фицпатрик во Дизни серијата Лудориите на Зек и Коди и арогантната Шарпеј Еванс во Средношколски мјузикл. Средношколски мјузикл стана многу познат, со 3 продолженија и 3 албуми. Популарноста на Ешли со Средношколски мјузикл ја натера да започне соло кариера во 2006. Нејзиниот деми албум Headstrong беше издаден во февруари 2007, беше на 5-то место на американската топ листа и беа продадени 64,000 коппи само првата недела. Нејзиниот втор албум Guilty Pleasure беше издаден во 2009. Ешли работи и како продуцент во многу филмови вклучувајќи го Сликај го ова. Ешли го позајми гласот на Кендис Флин во Дизни анимираната серија Финеас и Ферб. Во 2009 ја имаше нејзината прва вистинска улога(надвор од Дизни) во серијата Хелкетс како Савана Монро, интензивна и религиозна навивачка.