Ешеде (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ешедегермански: Eschede) — поранешна општинска заедница во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште било во општината Ешеде. Била распуштена на 1 јануари 2014 година.

Општинската заедница Ешеде се состоела од следниве општини:

  1. Ешеде
  2. Хабигхорст
  3. Хефер
  4. Шарнхорст

Координати: 52°43′59″ N; 10°15′00″ E / 52.733° СГШ; 10.250° ИГД / 52.733; 10.250