Шарнхорст (Ешеде)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шарнхорст
Место во Ешеде
Куќа во Шарнхорст
Куќа во Шарнхорст
Шарнхорст (Ешеде) is located in Германија
Шарнхорст (Ешеде)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Општина Ешеде
Основни податоци
Површина 15,84 км2
Надм. височина 78 м
Население 679  (31 декември 2012)
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29348
Повик. бр. 05142
Координати 52°43′0″N 10°17′0″E / 52.71667° СГШ; 10.28333° ИГД / 52.71667; 10.28333Координати: 52°43′0″N 10°17′0″E / 52.71667° СГШ; 10.28333° ИГД / 52.71667; 10.28333

Шарнхорст (германски: Scharnhorst) — село и поранешна општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2014 година е дел од општината Ешеде.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото Шарнхорст се наоѓа североисточно од окружниот град Целе во Природниот парк Зидхајде.

Кон него припаѓале четири села:

  • Марведе
  • Шарнхорст
  • Ендехолц
  • Краген