Прејди на содржината

Хефер

Координати: 52°40′0″N 10°15′0″E / 52.66667° СГШ; 10.25000° ИГД / 52.66667; 10.25000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хефер
Место во Ешеде
Црква во Хефер
Црква во Хефер
Црква во Хефер
Грб на Хефер
Хефер во рамките на Германија
Хефер
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Општина Ешеде
Основни податоци
Површина 21,87 км2
Надм. височина 64 м
Население 922  (31 декември 2006)
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29361
Повик. бр. 05145
Портал www.hoefer-celle.de
Координати 52°40′0″N 10°15′0″E / 52.66667° СГШ; 10.25000° ИГД / 52.66667; 10.25000

Хефер (германски: Höfer) — село и поранешна општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2014 година е дел од општината Ешеде.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото Хефер се наоѓа четири километри југоисточно од Ешеде, 20 километри североисточно од окружниот град Целе и 55 километри од покраинскиот главен град Хановер.

Кон него припаѓале две села:

  • Ое
  • Ашенберг