Прејди на содржината

Естердалелвен

Координати: 60°33′N 15°07′E / 60.550° СГШ; 15.117° ИГД / 60.550; 15.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
60°33′N 15°07′E / 60.550° СГШ; 15.117° ИГД / 60.550; 15.117
Естердалелвен
Österdalälven
Река
Естердал и вливот во Силјан кај Лександ
Земја Sweden
Утока
 - местоположба Јурос
 - координати 60°33′N 15°07′E / 60.550° СГШ; 15.117° ИГД / 60.550; 15.117
Должина 300 км [1]
Слив 12.430 км2 [1]

Естердалелвен (швед. Österdalälven) е река во Шведска што тече југоисточно низ покраината Даларна. Долга е 300 км и извира кај Стурон и Гревлан и Серелвен, а завршува кај Јурос (општина Гагнеф), каде се среќава со реката Вестердалелвен и заедно ја образуваат поголемата река Далелвен.

По течението минува низ браната Тренгслет и езерото Силјан.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Естердалелвен“. Национална енциклопедија на Шведска. Посетено на 14 јули 2010. (бара претплата) (шведски)