Јурос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јурос
Djurås
Јурос is located in Шведска
Јурос
Јурос
Координати: 60°33′N 15°08′E / 60.550° СГШ; 15.133° ИГД / 60.550; 15.133Координати: 60°33′N 15°08′E / 60.550° СГШ; 15.133° ИГД / 60.550; 15.133
ЗемјаШведска
ПокраинаДаларна
ОкругДаларна
ОпштинаГагнеф
Површина[1]
 • Вкупна1,53 км2 (59 ми2)
Население (2005-12-31)[1]
 • Вкупно1.253
 • Густина821/км2 (2,130/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Јурос (швед. Djurås) е населено место и административен центар на општината Гагнеф во округот Даларна, Шведска. Населението брои 1862 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]