Вестердалелвен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Координати: 60°33′N 15°08′E / 60.550° СГШ; 15.133° ИГД / 60.550; 15.133
Вестердалелвен
Västerdalälven
Река
Вестердалелвен кај Вансбру
Земја Шведска
Утока
 - местоположба Јурос
 - координати 60°33′N 15°08′E / 60.550° СГШ; 15.133° ИГД / 60.550; 15.133
Должина 300 км [1]
Слив 8.640 км2 [1]

Вестердалелвен (швед. Västerdalälven) е река во Шведска што тече југоисточно низ покраината Даларна. Долга е 300 км и извира кај Јерелвен и Фулуелвен, а завршува кај Јурос (општина Гагнеф), каде се среќава со реката Естердалелвен и заедно ја образуваат поголемата река Далелвен.

На реката секоја година се одржува натпреварот во далечинско пливање „Вансбрусимнинген“ во дициплината 1000 м.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 "Вестердалелвен". Национална енциклопедија. http://www.ne.se/västerdalälven. Retrieved 14 јули 2010.  (бара претплата) (шведски)