Емил Хески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Англија Емил Хески
мини
Хески во дресот на националната репрезентација на квалификацискиот натпревар за светското првенство во 2010 година против Украина во 2009
Лични податоци
Полно име Емил Вилијам Ајванхо Хески[1]
Роден на 11 јануари 1978(1978-01-11)(46 г.)[1]
Роден во Лестер, Англија
Висина  м[1]
Позиција Напаѓач
Младинска кариера
1987–1994 Лестер Сити (академија и резервен тим)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1994–2000 Лестер Сити 154 (40)
2000–2004 Ливерпул 150 (39)
2004–2006 Бирмингем Сити 68 (14)
2006–2009 Виган Атлетик 82 (15)
2009–2012 Астон Вила 92 (9)
2012–2014 Њукасл Џетс 42 (10)
Репрезентација
Англија U16 4 (1)
Англија U18 8 (5)
1996–2000 Англија U21 17 (6)
1998 Англија Б 1 (1)
1999–2010 Англија 62 (7)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Емил Вилијам Ајванхо Хески (роден 11 јануари 1978) — англиски фудбалер кој последен пат настапувал за клубот Њукасл Џетс на позицијата напаѓач. Пред да се приклучи на австралискиот клуб, тој забележал повеќе од 500 настапи во Фудбалската лига и Премиер лигата за време на неговата 18 годишна кариера. Хески се натпреварувал и во англискиот национален состав на национално ниво.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Хагмен, Бери Џ., уред. (2010). The PFA Footballers' Who's Who 2010–11. Mainstream Publishing. стр. 196. ISBN 978-1-84596-601-0.