Прејди на содржината

Елсниг (Саксонија-Анхалт)

Координати: 51°47′N 12°3′E / 51.783° СГШ; 12.050° ИГД / 51.783; 12.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Елсниг
Место во Остернинбургер Ланд
Грб на Елсниг
Елсниг (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Елсниг (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Општина Остернинбургер Ланд
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 73 м
Население 719  (31 декември 2006)
 - Густина 103 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06386
Повик. бр. 034973
Координати 51°47′N 12°3′E / 51.783° СГШ; 12.050° ИГД / 51.783; 12.050
Црквата во Елсниг

Елсниг (германски: Elsnigk) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Остернинбургер Ланд.