Прејди на содржината

Елизабет Ниче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елизабет Ферстер-Ниче околу 1894 година

Тереза Елизабет Александра Ниче (германски: Therese Elisabeth Alexandra Nietzsche; Рекен, 10 јули 1846 - Вајмар, 8 ноември 1935) била сестра на германскиот филозоф Фридрих Ниче. Сестрата која се грижела да го зачува своето сеќавање на нејзиниот брат била обвинета за фалсификување на делата на филозофот по неговата интелектуална смрт. Позната е уште така по името кое го имала од кога се омажила со нацистот Бернхард Фестер: Елизабет Ферстер-Ниче.[1]

Во текот на 1880-тите, таа заедно со нејзиниот сопруг формирале колонија посветена на Рихард Вагнер во Парагвај.[2]

  1. „Elisabeth Förster-Nietzsche German editor“. Britannica. Посетено на 31. 1. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)(англиски)
  2. Крахт, К., & Вудард, Д., Five Years (Хановер: Wehrhahn Verlag, 2011).