Рекен

Координати: 51°14′27″N 12°6′58″E / 51.24083° СГШ; 12.11611° ИГД / 51.24083; 12.11611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рекен
Градски дел во Лицен
Поглед кон Рекен
Поглед кон Рекен
Поглед кон Рекен
Рекен во рамките на Германија
Рекен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Лицен
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 122 м
Население 610  (31 декември 2006)
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06686
Повик. бр. 034444
Координати 51°14′27″N 12°6′58″E / 51.24083° СГШ; 12.11611° ИГД / 51.24083; 12.11611

Рекен (германски: Röcken) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009 е дел од градот Лицен.

Филозофот Фридрих Ниче е роден тука во 1844 и куќата во која е роден, сè уште постои. Неговиот татко бил свештеник. Ниче, исто така, бил и погребан во Рекен.