Прејди на содржината

Елжбјета Бјенковска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елжбјета Бјенковска
Европски комесар за
внатрешен пазар и сервиси
На должноста
1 ноември 2014 – 30 ноември 2019
Претседател Жан-Клод Јункер
Претходник Мишел Барнје
Наследник Тиери Бретон (Internal Market)
Европски комесар за индустрија и претприемништво
На должноста
1 ноември 2014 – 30 ноември 2019
Претседател Жан-Клод Јункер
Претходник Фернандо Нели Ферочи
Наследник Нема
Вицепремиер на Полска
На должноста
27 ноември 2013 – 22 септември 2014
Претседател Бронислав Коморовски
Премиер Доналд Туск
Претходник Јацек Ростовски
Наследник Томаш Сјемоњак
Министерство за инфраструктура и развој
На должноста
27 ноември 2013 – 22 септември 2014
Претседател Бронислав Коморовски
Премиер Доналд Туск
Претходник Нема
Наследник Марија Васјак
Министерство за регионален развој
На должноста
16 ноември 2007 – 27 ноември 2013
Претседател Лех Качињски
Бронислав Коморовски (Acting)
Богдан Борусевич (Привремен)
Гжегож Схетина (Привремен)
Бронислав Коморовски
Премиер Доналд Туск
Претходник Гражина Генсицка
Наследник Нема
Лични податоци
Роден(а) 4 февруари 1964(1964-02-04)(60 г.)
Катовице, Полска
Партија Граѓанска платформа
Сопружник Артур Бјенковски[1]
Деца 3
Образование Јагелонски универзитет
Полската национална школа за јавна администрација
Варшавската економска школа

Елжбјета Ева Бјенковска (полски изговор: [ɛlʐˈbʲiɛta bʲiɛɲˈkɔfska]; моминско име Мојчо; родена на 4 февруари 1964 година во Катовице) е полски политичар која служела како полски вицепремиер и министер за регионален развој и транспорт пред да биде номинирана за европски комесар од Жан-Клод Јункер во 2014 година.[2]

Биенковска била министерка за регионален развој во Кабинетот на премиерот Доналд Туск од 16 ноември 2007 до 27 ноември 2013 година,[3] кога била назначена за вицепремиер на Полска додека ги продолжила своите претходни одговорности во Министерството за инфраструктура и развој.

Образование[уреди | уреди извор]

Биенковска дипломирала на Јагелонскиот универзитет со магистерска диплома по ориентална филологија во 1989 година.[3] Таа, исто така, има диплома за магистерски студии од Полската национална школа за јавна администрација, како и магистер по бизнис администрација од Варшавската економска школа.[3]

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Кариерата на Биенковска во јавната администрација започнала во Градскиот совет на Катовице каде што работела на регионални договори и била промовирана во 1999 година како шеф на Одделот за економија во Катовице. Подоцна истата година, таа била назначена за директор за регионален развој за Шлеското војводство, каде што работела до 2007 година.

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Биенковска се опишува себеси како технократ.[4] Таа не е член на партијата и била избрана во Сенатот на Полска во 2011 година како независен кандидат, поддржана од Граѓанската платформа.[5]

Во владата на премиерот Доналд Туск, Биенковска била министерка за инфраструктура и развој на Полска, како и вицепремиер од крајот на 2013 година до крајот на септември 2014 година. Во оваа функција, таа била задолжена за доделување средства од Европската унија и транспортната инфраструктура на земјата.[6] Под нејзино раководство, Министерството било втор по големина оддел во Полска по Министерството за финансии, со 1.600 вработени и девет заменици министри.[5] Во февруари 2013 година, таа обезбедила 105,8 милијарди евра од буџетот на ЕУ за 2014-2020 година.[5]

На 3 септември 2014 година, Биенковска била најавена како полски кандидат во Европската комисија, на местото на министерот за надворешни работи Радек Сикорски, кој бил предложен во август во обид да ја обезбеди функцијата висок претставник за надворешни работи и безбедносна политика на Унијата.[7]

На 10 септември 2014 година, Јункер ја назначил Биенковска за европски комесар за внатрешен пазар, индустрија, претприемништво и за мали и средни претпријатија, по што, на 1 ноември 2014 година, таа ја презела функцијата во Комисијата на Јункер.

Од 2015 година, Биенковска е претседател на Групата на личности на високо ниво на Европската комисија за одбранбени истражувања.[8]

Почести и одликувања[уреди | уреди извор]

 • - Командант (со Саш), кралски норвешки орден за заслуги
 • - Медал за противпожарна служба (златен), Катовице [9]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Биенковска е мажена и има три деца.[5][10]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Elżbieta Bieńkowska: Nie jestem yorkiem ani bulterierem [WYWIAD WIDEO]“. Посетено на 25 April 2015.
 2. „Candidates for Ministers [BIOs]“. Посетено на 25 April 2015.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Elżbieta Bieńkowska“. Ministry of Regional Development of the Republic of Poland. Архивирано од изворникот на 2009-11-18.
 4. „Platforma Obywatelska - E. Bieńkowska: Jestem technokratą“. platforma. Посетено на 25 April 2015.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 Annabelle Chapman (January 15, 2014), Elżbieta Bieńkowska – Hidden asset European Voice.
 6. Marcin Sobczyk (February 13, 2014), Poland Sacks Roads Agency Head The Wall Street Journal.
 7. Cynthia Kroet (September 3, 2014), Poland nominates Bieńkowska as Commission candidate European Voice.
 8. Simon Taylor (March 30, 2015), High-level group of personalities on defence research European Voice.
 9. Asia Kosma. „Złote medale "Za zasługi dla pożarnictwa". Посетено на 25 April 2015.
 10. Valentina Pop (August 9, 2015), In Juncker's European Commission, Dog Owners Outnumber Cat Lovers The Wall Street Journal.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Политички функции
Претходник
Гражина Генсицка
Министерство за регионален развој
2007–2013
Нема
Претходник
Јацек Ростовски
Вицепремиер на Полска
2013–2014
Наследник
Ромаш Сјемоњак
Нова титула Министерство за инфраструктура и развој
2013–2014
Наследник
Марија Всјак
Претходник
Јацек Доминик
Полски европски комесар
2014–2019
Наследник
Јануш Војчеховски
Претходник
Мишел Барнје
како Европски комесар за внатрешен пазар и сервиси
Европски комесар за внатрешен пазар и сервиси, Европски комесар за индустрија и претприемништво
2014–2019
Наследник
Тиери Бретон
Претходник
Фернандо Нели Ферочи
како Европски комесар за индустрија и претприемништво