Прејди на содржината

Езеро Малцијаусија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малцијаусија

Езерото Малцијаусија е Вештачко езеро сместено на надморска височина од 1.805 метри[1] во горната Долина Виу во северозападната италијанска провинција Торино.

Историја

[уреди | уреди извор]
Зграда на брана

Вештачко езеро било изградено во 1920-тите и 1930-тите со бранење на реката Стура ди Виу, притока на Стура ди Ланзо, за производство на хидроенергија. Името го добила по локалитетот Малцијаусија — поделок (Италија) од општината Усељо — која била потопена кога била пополнета.

Пешачење

[уреди | уреди извор]

Долинскиот пат завршува на ова езеро што го прави погодна почетна точка за пешачење и искачување по високите Алпи. Оттука може да се искачи на Рокиамелоне (3.538 м), преку алпската колиба „Ернесто Тазети“. Од езерото започнуваат и правците до Монте Лера, Пунта Костан и Пунта Суле.[2]

  1. Direzione Pianificazione delle Risorse Idriche (2003). Atlante dei laghi Piemontesi. Regione Piemonte.
  2. Berutto, Giulio (1983). Valli di Lanzo e Moncenisio. Torino: I.G.C.

Оваа статија потекнува како превод на оваа верзија на нејзината колешка на италијанската Википедија .