Торино (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Торино
Provincia di Torino
Покраина
Местоположба на покраината Торино во Италија
Местоположба на покраината Торино во Италија
Земја Италија
РегионПиемонт
Админ. цент.Торино
Општини315
Управа
 • ПретседателАнтонино Сајта
Површина
 • Вкупна6.821 км2 (2,634 ми2)
Население (03-31-2012)
 • Вкупно2.308.409
 • Густина340/км2 (880/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.10010-10020, 10022-10026,
10028-10032, 10034-10038,
10040-10046, 10048,
10050-10078, 10080-10088,
10090-10095, 10098-10100
Повик. бр.011, 0121, 0122,
0123, 0124, 0125, 0161
Рег. таб.TO
ISTAT001

Торино (италијански: Provincia di Torino; пиемонтски: Provincia ëd Turin; француски: Province de Turin) — покраина во регионот Пиемонт, Италија. Административен центар е градот Торино.

Покраината зафаќа површина од 6.830 км, а населението брои 2.306.676 жители (2011). Поделена е на 315 општини[1] — највеќе од сите покраини во земјата. Најголеми населени места се:[2]

Бр. Општина Население Површина
(км2)
Густина
(жит/км2)
Надм. вис.
(м)
1 Торино 907.563 130,7 &100000000000694390000006.943,9 239
2 Монкалиери 58.320 47,3 &100000000000012330000001.233 260
3 Колењо 50.137 18,0 &100000000000278540000002.785,4 302
4 Риволи 49.591 29,2 &100000000000169830000001.698,3 352
5 Никелино 48.946 20,4 &100000000000239930000002.399,3 229
6 Сетимо Торинезе 47.988 32,7 &100000000000146750000001.467,5 207
7 Грулјаско 37.870 13 &100000000000291310000002.913,1 293
8 Кјери 36.168 50 &10000000000007234000000723,4 376
9 Пинероло 36.158 54 667 305
10 Венарија Реале 34.859 20 &100000000000017430000001.743 262

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општини во покраината Торино Архивирано на 7 јануари 2012 г. (италијански)
  2. состојба на 31 декември 2010 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 45°4′N 7°42′E / 45.067° СГШ; 7.700° ИГД / 45.067; 7.700