Прејди на содржината

Едмондо де Амичис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Едмондо де Амичис
Портрет на Амичис од 1898 г.[1]
Изворно имеEdmondo De Amicis
Роден/а21 октомври 1846(1846-10-21)
Онеља, Пиемонт-Сардинија
Починат/а11 март 1908(1908-03-11) (возр. 61)
Бордигера, Кралство Италија
Занимањероманописец, новинар, раскажувач, поет, патописец
Жанрдетска книжевност

Едмондо Амичис (италијански: Edmondo De Amicis; 21 октомври 1846 - 11 март 1908), италијански писател и патописец.

Неговите дела, романот за деца „Срце“ и патописот „Холандија“ се преведени на сите јазици во светот. Роден е во северозападниот дел на Италија, во Онеља (денес населба во градот на Империја, Лигурија) во 1846 година. Тој дипломирал на военото училиште во Модена и станал офицер во Кралството на Италија. Во 1870 година станал соработник на римскиот весник Ла Насион и почнал да пишува патописи: Шпанија (1873), Мароко (1876), Konsantinopolj (1878). Светска славна книгата срце, опишувајќи една учебна година низ очите на учениот од трето одделение.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Book News. J. Wanamaker. 1895. стр. 138.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]