Евгениј Романович, Агрест

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евгениј Романович, Агрест
Евгениј Романович, Агрест

Евгениј Романович Aгрест (роден на август 15, 1966 година, Витебск) - Шведската шахист, велемајсторот (1997).

По распадот на СССР во 1994 година, тој емигрирал во Шведска. Ја доби титулата велемајстор во 1997 година.Четирикратен шампион во шах во Шведска (1998, 2001, 2003 и 2004 година), трикратен скандинавски шампион (2001 година, заедно со Артур Коган, 2003 заедно со Курт Хансен и во 2005 година). Тој играше за репрезентацијата на Шведска на 8 шаховски олимпијади (1998 - 2010, 2014) и на 5 европски тимски првенства(1999-2007).

Промени во рејтингот[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]