Дурасно (департман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Знаме Грб

Знамето

Грбот
Статистики
Главен град: Дурасно
Површина: 11.643 km²
Население: 58.859 (2004)
Густина на население: 5,05 жит./km²
Демоним: дурасненсе
Веб место: durazno.gub.uy
(на шпански)
ISO 3166-2: UY-DU
Политики
Интендант: Кармело Видалин
(Национална партија)
Владејачка партија: Национална партија
Карта
Дурасно

Дурасно (шпански: Durazno) — департман во Уругвај со главен град Дурасно. Неговото име на шпански значи "праска", што се однесува на одделот за праски и неговото големо агрикултурно значење.


Градови[уреди | уреди извор]

(Листа на градовите со повеќе од 1,000 жители - податоци од пописот во 2004,освен тие што се наведени со друга година)

Град Население
Бланквилјо 1,099 (1996)
Карлос Релјес 1.089 (1996)
Вилја дел Кармен 2.275
Дурасно 30.529
Ла Палома 1,374 (1996)
Санта Бернандина 1.243 (1996)
Саранди дел Ји 6.659

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Знаме на Уругвај
Департмани на Уругвај
Артигас | Канелонес | Серо Ларго | Колонија | Дурасно | Флорес | Флорида | Лавалјеха | Малдонадо | Монтевидео | Пајсанду | Рио Негро | Ривера | Роча | Салто | Сан Хозе | Соријано | Такуарембо | Треинта и Трес

Координати: 33°02′34″S 56°01′41″W / 33.04278° ЈГШ; 56.02806° ЗГД / -33.04278; -56.02806