Флорида (департман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Знаме Грб

Знамето на Флорида

грбот на Флорида
Статистики
Главен град: Флорида
Површина: 10.457 km²
Жители: 68.636 (2004)
Густина на население: 6.55 inh./km²
Демоним: флординенсе
Веб место: imf.gub.uy
(на шпански)
ISO 3166-2: UY-FD
Политики
Интендант: Хуан Џахето
(FA)
Владејачка партија: Frente Amplio
Карта
Флорида

Флорида (шпански: Florida) е департмант (departamento) на Уругвај. Главен град е Флорида. Департманот брои нешто под 70.000 жители.


Градови[уреди | уреди извор]

(Листа на градови со повеќе од 1.000 жители - податоци од пописот од 2004 година)

Град Население
Кардал 1.290
Касупа 2.668
Серо Колорадо 1.336
Флорида 32.128
Фрај Маркос 2.509
Нико Перез 1.049
Саранди Гранде 6.362
25 де Агосто 1.794
25 де Мајо 1.845


Естансија


Знаме на Уругвај
Департмани на Уругвај
Артигас | Канелонес | Серо Ларго | Колонија | Дурасно | Флорес | Флорида | Лавалјеха | Малдонадо | Монтевидео | Пајсанду | Рио Негро | Ривера | Роча | Салто | Сан Хозе | Соријано | Такуарембо | Треинта и Трес

Координати: 33°47′12″S 55°49′48″W / 33.78667° ЈГШ; 55.83000° ЗГД / -33.78667; -55.83000