Прејди на содржината

Артигас (департман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знаме Грб

Знамето на Артигас

Грбот на Артигас
Статистики
Главен град: Артигас
Површина: 11,928 км2
Население: 78,019 (2004)
Густина на население: 6.54 inh./км2
Демоним: Artiguense
Мрежно место: artigas.gub.uy Архивирано на 30 август 2012 г.
ISO 3166-2: UY-AR
Политики
Интендант: Хулио Силвеира
(Partido Nacional)
Владеечка партија: Partido Nacional
Карта
Депатрмани во Уругвај: Артигас

Артигас (шпански: Departamento de Artigas), е уругвајски департман со површина од 11.928 км2 (4,606 mi²) и 78.019 жители. Артигас е најсеверниот департман во Уругвај. Главен град е истоимениот град Артигас.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Плантажи во Артигас


Знаме на Уругвај
Знаме на Уругвај
Департмани на Уругвај
Артигас | Канелонес | Серо Ларго | Колонија | Дурасно | Флорес | Флорида | Лавалјеха | Малдонадо | Монтевидео | Пајсанду | Рио Негро | Ривера | Роча | Салто | Сан Хосе | Соријано | Такуарембо | Треинта и Трес