Флорес (департман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знаме Грб

Знаме на Флорес

Грб на Флорес
Саттистики
Главен град: Тринидад
Ареа: 5.144 км2
Население: 25.104 (2004)
Густина на население: 4,88 жит./км2
Демоним: флеренсе
Мрежно место: imflores.gub.uy Архивирано на 13 мај 2020 г.
(на шпански)
ISO 3166-2: UY-FS
Политика
Интендант: Армандо Кастаиндебат
(Partido Nacional)
Владејачка партија: Partido Nacional
Карта
Депатмани на Уругвај: Флорес

Флорес (шпански: Flores) е департман во Уругвај. Главен град е Тринидад. Флорес лежи во југо-централниот дел на Уругвај.

Градови[уреди | уреди извор]

Град Население
Исмаел Кортинас 1.069
Тринидад 20.982

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Знаме на Уругвај
Знаме на Уругвај
Департмани на Уругвај
Артигас | Канелонес | Серо Ларго | Колонија | Дурасно | Флорес | Флорида | Лавалјеха | Малдонадо | Монтевидео | Пајсанду | Рио Негро | Ривера | Роча | Салто | Сан Хосе | Соријано | Такуарембо | Треинта и Трес