Национална партија (Уругвај)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од National Party (Uruguay))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Partido Nacional
Национална партија
ВодачЛуис Алберто Лакалє
ПретседателМануел Орибе
Основана19 септември 1836
ШтабМонтевидео, Уругвај
Идеологијаконзервативизам,
либерален конзервативизам
Меѓународна припадностХристијанско-демократска организација на Америка (набљудувач)
Мрежно место
www.partidonacional.com.uy

Националната партија (Partido Nacional на шпански), исто позната како Белата партија (Partido Blanco), е најголема десничарска либералдемократска политичка партија во Уругвај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]