Серо Ларго (департман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знаме Грб

Знаме на Серо Ларго

Грб на Серо Ларго
Статистики
Главен град: Мело
Површина: 13.648 км2
Жители: 86.564 (2004)
Густина на население: 6,34 жит./км2
Демоним: арачан
селоларганесе
Мрежно место: cerrolargo.gub.uy Архивирано на 2 октомври 2018 г.
(на шпански)
ISO 3166-2: UY-CL
Политики
Интеденте: Амброзио Бареиро
(Partido Nacional)
Владеечка партија: Partido Nacional
Карта
Департмени на Уругвај: Серо Ларго

Серо Ларго е департман во Уругвај. Главен град е Мело.

Поголеми населени места

(Список на градови со повеќе од 1.000 жители - податоци од пописот во 2004)

Град Население
Асегва 1.493
фраиле Муерто 3.229
исидоро Ноблија 2.462
Мело 50.578
Рамон Триго 1.964 (1996)
Рио Бранко 13.456
Тупамбае 1.169

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Знаме на Уругвај
Знаме на Уругвај
Департмани на Уругвај
Артигас | Канелонес | Серо Ларго | Колонија | Дурасно | Флорес | Флорида | Лавалјеха | Малдонадо | Монтевидео | Пајсанду | Рио Негро | Ривера | Роча | Салто | Сан Хосе | Соријано | Такуарембо | Треинта и Трес