Национална партија (Уругвај)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Partido Nacional
Национална партија
Водач Луис Алберто Лакалє
Претседател Мануел Орибе
Основана 19 септември 1836
Штаб Монтевидео, Уругвај
Идеологија конзервативизам,
либерален конзервативизам
Меѓународна припадност Христијанско-демократска организација на Америка (набљудувач)
Мрежно место
www.partidonacional.com.uy


Националната партија (Partido Nacional на шпански), исто позната како Белата партија (Partido Blanco), е најголема десничарска либералдемократска политичка партија во Уругвај.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]