Национална партија (Уругвај)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национална партија
ВодачЛуис Алберто Лакалє
ПретседателМануел Орибе
Основана19 септември 1836
ШтабМонтевидео, Уругвај
Идеологијаконзервативизам,
либерален конзервативизам
Меѓународна припадностХристијанско-демократска организација на Америка (набљудувач)
Мрежно место
www.partidonacional.com.uy

Националната партија (Partido Nacional на шпански), исто позната како Белата партија (Partido Blanco), е најголема десничарска либералдемократска политичка партија во Уругвај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]