Драган Стојкоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драган Г. Стојкоски
Роден 1925 година
Калуѓерец, кај Македонски Брод
Починал септември, 1945 година
крај Дрим
Народност Македонец

Драган Г. Стојкоски ( 1925 во Калуѓерец, Порече1944 крај Дрим) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Драган бил роден во 1925 година во селото Калуѓерец кај Македонски Брод. По занимање бил земјоделец. Кон НОБ пристапил доброволно во 1944 година. Пристапил кон Првата македонско-косовска ударна бригада. Загинал во борбите кај Дрим во септември 1944 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.219