Дискографија на Бриџит Мендлер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дискографија на Бриџит Мендлер
Mendler performing in Topsfield, in 2012.
Mendler performing in Topsfield, in 2012.
Изданија
Студиски албуми 1
EP-а 2
Синглови 8
Видео спотови 12
Саундтракови 1
Promotional singles 6

Дискографијата на американската пејачка и текстописец Бриџит Мендлер се состои од еден студиски албум, една продолжена претстава, еден саундтрак албум, четири синглови, шест промотивни синглови, дванаесет музички спотови и други албумски настапи. Нејзиниот прв саундтрак, "Лимонада устата", го достигна својот врв на бројот 4 на Билборд 200. Нејзиниот прв сингл "Некој" дебитираше и го достигна својот врв на бројот 89 во САД Билборд Хот 100 и продаде 6.000 копии во првата недела во САД според Nielsen SoundScan. Нејзиниот втор сингл, "Determinate" го достигна својот врв на бројот 51 на американската Билборд Хот 100 и ги набројуваше во уште две земји. Таа беше прикажана во песната "Пробивот" и дебитираше и достигна број 88 на американскиот Билборд Хот 100.

На 31 март 2011 година, беше потврдено дека Менделлер потпишал со Холивуд Рекордс и почнал да работи на нејзиниот деби албум. Во 2012, Мендлер го издаде нејзиниот деби албум "Hello My Name Is ...", во кој се појавуваше поп звук. Дебитираше на бројот 30 на американската Билборд 200 и продаде повеќе од 200.000 примероци. Нејзиниот деби сингл од албумот "Ready or Not" стана меѓународен 40-тиот хит, песната беше сертифицирана злато во Норвешка и платина во Нов Зеланд, САД и Канада и достигна број 49 на Билборд Хот 100. Нејзиниот втор сингл "Ураганот" е сертифицирано злато во САД за продажба на 500.000 примероци.

Албуми[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

Список на студиски албуми, со избраната шема позиции и сертификати
Наслов Албум детали Врв на табелата позиции Продажба
НАС

[1]

АНИ

[2]

FRA

[3]

Пол пот

[4]

СПА

[5]

Велика БРИТАНИЈА

[6]

Здраво Моето Име Е...
 • Објавени: Октомври 22, 2012
 • Формат: ЦД, digital download
 • Етикета: Холивуд
30 58 95 17 26 107
 • НАС: 200,000[7]
"—" означува изданија кои не шема или не беа објавени во таа територија.

Саундтрак албуми[уреди | уреди извор]

Список на албуми, со избраната шема позиции
Наслов Албум детали Врв на табелата позиции Продажба
НАС

[8]

АНИ

[9]

AUT

[10]

БЕЛ

[11]

NL

[12]

Пол пот

[13]

СПА

[14]

Велика БРИТАНИЈА

[15]

Лимонада Устата
 • Објавен На: Април 12, 2011[16]
 • Формат: ЦД, digital download
 • Етикета: "Волт Дизни"
4 71 38 25 79 26 38 173
"—" означува изданија кои не шема или не беа објавени во таа територија.

Продолжува да репродуцира[уреди | уреди извор]

Список на продолжен игра, со избраната шема позиции
Наслов Албум детали Врв

табелата
позиции

НАС
Инди

[18]

Живее во Лондон,[19]
Nemesis[22]
 • Објавен На: Ноември 18, 2016
 • Формат: ЦД, Digital download
 • Етикета: Црна Кутија
46
"—" означува изданија кои не шема или не беа објавени во таа територија.

Синглови[уреди | уреди извор]

Како да доведе изведувач[уреди | уреди извор]

List of singles, with selected chart positions and certifications
Title Year Peak chart positions Certifications Album
US

[23]

AUS

[24]

AUT

[25]

CAN

[26]

DEN

[27]

FRA IRL

[28]

NZ

[29]

SCO

[30]

UK

[31]

"Somebody" 2011 89 Lemonade Mouth
"Determinate"

(featuring Adam Hicks)

51 91 82 111
"Ready or Not" 2012 49 53 25 43 36 49 15 12 6 7 Hello My Name Is...
"Hurricane" 2013 [upper-alpha 1] 82 81 77 157
 • RIAA: Gold
"Atlantis"

(featuring Kaiydo)

2016 Nemesis
"Do You Miss Me at All"
"Temperamental Love"[37]

(with Devontée)

2017 Non-album single
"Can't Bring This Down"[38]

(with Pell)

"Diving"

(with RKCB)

"—" denotes releases that did not chart or were not released in that territory.

Како избрана изведувач[уреди | уреди извор]

Список на синглови, со избраната шема позиции
Наслов Година Врв

табелата
позиции

Албум
НАС Велика БРИТАНИЈА
"Пробив""[39]

(Bridgit Mendler, Адам Hicks, Hayley Kiyoko и Naomi Скот)

2011 88 200 Лимонада Устата
"—" означува изданија кои не шема или не беа објавени во таа територија.

Промотивни синглови[уреди | уреди извор]

Список на песни
Песна Година Албум
"Ова Е Мојот Рај" 2011 Non-album single
"Ние Може да го Промени Светот"
"Јас сум Ќе се Кандидира за Вас"
"Лето" 2012
"Сакав да се Смееш" Здраво Моето Име Е...
"Врвот на Светот"

Други мапираа песни[уреди | уреди извор]

Список на синглови, со избраната шема позиции
Наслов Година Врв

табелата
позиции

Албум
НАС НАС

Празник
[40]

"Turn Up the Music" 2011 [upper-alpha 2] Лимонада Устата
"Мојата Песна за Вас"

(со Shane Харпер)

2012 3 Дизни Каналот Празник Листа На Песни
"—" означува изданија кои не шема или не беа објавени во таа територија.

Други настапи[уреди | уреди извор]

Наслов Година Други уметник(s) Албум
"Им даде Љубов обид" 2009 година Ник Џонас Jonas
"Кога Таа Ме Сакаше" 2010 None Disneymania 7
"Чекај за Мене" 2012 Shane Харпер Shane Харпер
"Како да Веруваме" None Дизни Вили: Верба, Доверба И Pixie Прашина
"Висат во Таму Бебе" Направете Ја Вашата Марка: Ultimate Листа На Песни
"Мојата Песна за Вас" Shane Харпер Дизни Каналот Празник Листа На Песни
"Ние сме Танцување" (Remix) 2013 None Тресат: Сакам Танц
"За Љубовта" 2017 Нешвил: Сезона 5 Музика

Музички видеа[уреди | уреди извор]

List of music videos, showing year released and director
Title Year Other artist(s) Director(s) Ref.
As lead artist
"How to Believe" 2010 None Bradley Raymond [41]
"This Is My Paradise" Unknown [42]
"Somebody" 2011 Brandon Dickerson [43]
"We Can Change the World" Art Spigel [44]
"I'm Gonna Run to You" Arlene Sanford [45]
"Summertime" 2012 Art Spigel [46]
"Ready or Not" Philip Andelman [47]
"I Was a Fool" 2013 Bridgit Mendler [48]
"Hurricane" Robert Hales [49]
"Top of the World" (Acoustic) Matt Wyatt [50]
"Undateable" 2015 Brent Morin Scott Ellis [51]
"Atlantis" 2016 Kaiydo Allie Avital [52]
"Do You Miss Me at All" None Unknown [53]
"Library" (Acoustic) [54]
"Temperamental Love" 2017 Devontée Bridgit Mendler

Vladimir Sepetov

[55]
"Can't Bring This Down" Pell Vladimir Sepetov [56]
"Diving" RKCB Bridgit Mendler

Vladimir Sepetov

Guest appearances
"Rocketship" 2012 Shane Harper Unknown [57]

Фуснотите[уреди | уреди извор]

 1. "Hurricane" did not enter the Billboard Hot 100, but peaked at number one on the Bubbling Under Hot 100 Singles chart.
 2. "Turn Up The Music" did not enter the Billboard Hot 100, but peaked at number twelve on the Bubbling Under Hot 100 Singles chart.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. [[[:Предлошка:BillboardURLbyName]] „Billboard Chart History: Bridgit Mendler“] Проверете ја вредноста |url= (help). Billboard. Посетено на 2010-05-13.
 2. „The ARIA Report“ (PDF) (1225). Australian Recording Industry Association (ARIA). August 19, 2013: 6. Архивирано од изворникот (PDF) на September 19, 2013. Посетено на April 15, 2017. Наводот journal бара |journal= (help)
 3. „Discographie Bridgit Mendler“ (француски). lescharts.com. Посетено на August 18, 2012.
 4. „Bridgit Mendler: Hello My Name Is... - Album Charts Week November 26, 2012“. ZPAV. Посетено на 2011-04-12.
 5. „Bridgit Mendler discography - Spain Charts - Hello My Name Is...“. Spanish Charts. Hung Medien. Посетено на 2009-12-05.[мртва врска]
 6. „UK Charts - Hello My Name Is...“. UK Charts. 2011-05-30. Посетено на June 4, 2011.
 7. „Week 26-2013 SoundScan Chartpack“ (PDF). Vakseen. Посетено на 2012-10-17.
 8. „Billboard Chart History: Lemonade Mouth: Soundtrack“. Billboard. Посетено на 2010-05-13.
 9. „The ARIA Report“ (PDF) (1109). Australian Recording Industry Association (ARIA). May 30, 2011: 6. Архивирано од изворникот (PDF) на June 30, 2011. Посетено на April 15, 2017. Наводот journal бара |journal= (help)
 10. „Austrian charts - Soundtrack Lemonade Mouth“. austriancharts.at. 2011-05-30. Архивирано од изворникот на November 25, 2011. Посетено на June 4, 2011.
 11. „Belgium Charts - Soundtrack Lemonade Mouth“. Ultratop. 2011-05-30. Посетено на June 4, 2011.
 12. „Dutch charts - Soundtrack Lemonade Mouth“. dutchcharts.nl Mega Top. 2011-05-30. Архивирано од изворникот на November 28, 2011. Посетено на June 4, 2011.
 13. „Polish charts, 30 maja 2011“. OLiS. 2011-05-30. Посетено на June 4, 2011.
 14. „Soanish albums charts - Soundtrack Lemonade Mouth“. spanishcharts.com Productores de Música de España. 2011-05-30. Архивирано од изворникот на October 30, 2013. Посетено на June 4, 2011.
 15. „UK Charts - Lemonade Mouth“ (PDF). Charts Plus. 2011-05-30. Посетено на June 4, 2011.
 16. „iTunes: Lemonade Mouth - Soundtrack“. iTunes. Посетено на 2010-05-13.
 17. „21 Under 21: Music's Hottest Minors 2012“. Billboard. Посетено на 2012-10-17.
 18. „Billboard Independent Albums - December 10, 2016“. Billboard. Посетено на December 3, 2016.
 19. „Live In London by Bridgit Mendler on Spotify“. Spotify. 2011-05-30. Посетено на June 4, 2011.
 20. „Bridgit Mendler - Live in London“. Allmusic. 2011-05-30. Посетено на June 4, 2011.
 21. „Our artists / Bridgit Mendler / Discography / Live In London“. Universal Music. 2011-05-30. Архивирано од изворникот на September 21, 2013. Посетено на June 4, 2011.
 22. „Bridgit Mendler "Nemesis – EP" Available on November 4th!“. May 13, 2016. Посетено на May 13, 2016.
 23. Songs of Bridgit Mendler on Billboard:
 24. ARIA Charts
 25. „Bridgit Mendler Ultratop Discografie“. Austrian Charts. Посетено на February 25, 2012.
 26. [[[:Предлошка:BillboardURLbyName]] „Canada Chart History: Bridgit Mendler“] Проверете ја вредноста |url= (help). Billboard. Посетено на 2010-05-13.
 27. „Danish charts - Bridgit Mendler“. Tracklisten. 2011-05-30. Архивирано од изворникот на 2015-02-08. Посетено на June 4, 2011.
 28. „Discography Bridgit Mendler“. Irish-charts.com. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2017-08-19. Посетено на April 24, 2011.
 29. „Bridgit Mendler chart history: New Zealand“. charts.org. New Zealand Singles Chart / Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2015-03-21. Посетено на 18 August 2012. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 30. „Scottish Singles Chart - Bridgit Mendler“. Official Charts. Посетено на 2010-04-15.
 31. List of UK singles charts by Bridgit Mendler
 32. „US certifications: BridgitMendler“. Recording Industry Association of America. Посетено на 17 October 2012.
 33. „16/05-2013 - Certificeringer IFPI Denmark“. IFPI Denmark. Посетено на 2012-10-17.
 34. „Bridgit Mendler on New Zealand“. nztop40.co.nz. Посетено на 2012-10-17.
 35. „Bridgit Mendler on Norway“. IFPI. Архивирано од изворникот на 2013-03-24. Посетено на 2012-10-17.
 36. „Search Results Bridgit Mendler“. BPI. Архивирано од изворникот на 2013-02-06. Посетено на 2013-08-19.
 37. „Temperamental Love by Bridgit Mendler & Devontée“. iTunes. Посетено на April 1, 2017.
 38. „Can't Bring This Down by Bridgit Mendler & Pell“. iTunes. Посетено на April 1, 2017.
 39. „Lemonade Mouth by Various Artists on Apple Music“. Apple. Посетено на December 21, 2017.
 40. [[[:Предлошка:BillboardURLbyName]] „Holiday Digital Songs“] Проверете ја вредноста |url= (help). Billboard. 2012-09-08. Посетено на 2012-09-13.
 41. „Music Video - How To Believe“. TV Guide. Посетено на December 3, 2016.
 42. "This Is My Paradise" by Bridgit Mendler. DisneyChannelLA. 2 August 2013. https://www.youtube.com/watch?v=KSjITrBPmQw. 
 43. „Lemonade Mouth 'Somebody' Video“. Pop Dirt. 2010-05-13. Посетено на 2010-05-13.
 44. „WORLD PREMIERE: Disney's 2011 Anthem "WE CAN CHANGE THE WORLD," Music Video by Bridgit Mendler, Friday, June 10, 2011“. hollywoodmomblog.com. 2010-05-13. Посетено на 2010-05-13.
 45. Ashley Kline (October 24, 2011). "Good Luck Charlie, It's Christmas!," A Disney Channel Original Movie Premieres Friday, December 2“ (DOC). The Walt Disney Company. Посетено на October 25, 2011.
 46. „Disney To Release "The Secret World of Arrietty" On Blu-Ray & DVD on May 22“. Cartoon Brew. Посетено на December 3, 2016.
 47. „Bridgit Mendler's Debut Single "Ready Or Not" Available August 7“. ClevverTV. 2012-07-19. Архивирано од изворникот на 2013-10-16. Посетено на 2012-07-29.
 48. „Bridgit Mendler's Acoustic Version Of "I Was A Fool". Dis411. Посетено на July 28, 2013.
 49. „Bridgit Mendler - "Hurricane (Official Video)". MTV. 2010-05-13. Посетено на 2010-05-13.
 50. „Bridgit Mendler - "Top of the World" (Acoustic)“. MTV. 2010-05-13. Посетено на 2010-05-13.
 51. "Undateable"- Bridgit Mendler and the Undateable Cast“. NBC. 2012-09-08. Архивирано од изворникот на 2015-03-12. Посетено на 2012-09-13.
 52. „Bridgit Mendler "Atlantis" (featuring Kaiydo) [Video Premiere]“. Ultimate Music. 2016-09-27. Посетено на 2016-11-20.
 53. Rachel Sonis (November 18, 2016). „Watch Bridgit Mendler's Moody 'Do You Miss Me At All' Video - Idolator“. Idolator. Посетено на November 18, 2016.
 54. Deepa Lakshmin (December 1, 2016). „Bridgit Sang Her Guts Out in a Library and No One Noticied“. MTV.com. Посетено на November 18, 2016.
 55. „The FADER: Bridgit Mendler Shares The Heart Wrenching "Temperamental Love" Featuring Devontée“. The Fader. February 10, 2017.
 56. „Bridgit Mendler Premieres Video for "Can't Bring This Down" feat. Pell“. Vents Magazine. May 15, 2017.
 57. Laurence, Emily (1 February 2012). „Shane Harper Music Video Premiere“. Seventeen. Посетено на 1 February 2017.