Дебело Брдо (Беласица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дебело Брдо
Дебело бърдо
Peak Debelo bardo.jpg
Поглед на врвот Дебело Брдо
Највисока точка
Надм. вис.1.951 м
Координати41°19′11″ N; 23°08′51″ E / 41.3198° СГШ; 23.1474° ИГД / 41.3198; 23.1474Координати: 41°19′11″ N; 23°08′51″ E / 41.3198° СГШ; 23.1474° ИГД / 41.3198; 23.1474
Друго имеДебело бърдо
Географија
МестоПетричко, Пиринска Македонија
Валовишко, Егејска Македонија
Матичен венецБеласица

Дебело Брдо (бугарски: Дебело бърдо) — врв на планината Беласица, на границата меѓу Пиринска и Егејска Македонија. Висок е 1.951 м.

Се издига на главното планинско било, западно од врвот Пункова Скала и источно од првенецот Радомир. На север од него се одвојува Дебели Рид. Има куполест облик и благи падини. Сочинет е од метаморфни карпи. Почвата е кафеава шумска. Обраснат е со подалпска тревна растителност. По билото поминува државната граница помеѓу Бугарија и Грција. Врвот е обележан со граничната пирамида бр. 26.

Искачување[уреди | уреди извор]

Главниот приодни места за искачување на Дебело Брдо се градот Петрич и планинарските домови „Беласица“ и „Конгур“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Енциклопедия „Пирински край“, том I. Благоевград: Редакция „Енциклопедия“. 1995. стр. 253. ISBN 954-90006-1-3.