Пункова Скала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пункова Скала
Пункова скала
Punkova skala.jpg
Поглед на врвот Пункова Скала
Највисока точка
Надм. вис.1.974 м
Координати41°19′15″ N; 23°08′19″ E / 41.3208° СГШ; 23.1386° ИГД / 41.3208; 23.1386Координати: 41°19′15″ N; 23°08′19″ E / 41.3208° СГШ; 23.1386° ИГД / 41.3208; 23.1386
Друго имеПункова скала
Географија
МестоПетричко, Пиринска Македонија
Валовишко, Егејска Македонија
Матичен венецБеласица

Пункова Скала (бугарски: Пункова скала) — врв на планината Беласица, на границата меѓу Пиринска и Егејска Македонија. Висок е 1.974 м.

Се издига на главното планинско било, западно од врвот Конгур и источно од врвот Дебело Брдо. Има стрмни карпести падини, особено на јужната страна. Пункова Скала има две врвни точки, од кои западната е повисока. Сочинета е од метаморфни карпи. Почвата е кафеава шумска. Обраснат е со подалпска тревна растителност. По билото поминува државната граница помеѓу Бугарија и Грција. Обележан е со граничната пирамида бр. 27.

На топографските карти врвот е погрешно обележан како Пунктова скала.[1]

Искачување[уреди | уреди извор]

Главниот приодни места за искачување на Пункова Скала се градот Петрич и планинарските домови „Беласица“ и „Конгур“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]