Да станеш лош

Од Википедија — слободната енциклопедија

Да станеш лош (англиски: Breaking Bad) — американска телевизиска серија создадена од Винс Гилиган и емитувана од американскиот кабелски радиодифузер АМЦ од 20 јануари 2008 до 29 септември 2013 година.

Сметана од многумина за најдобрата ТВ серија на сите времиња и најгледаната на платформата Нетфликс, Да станеш лош доби одлични оценки од критичарите, главно за сценариото, режијата и перформансите на главните глумци. Во 2013 година, Собирот на писателите Америка ја прогласија Да станеш лош, тринаесеттата најдобро напишана серија на сите времиња.[1] Исто така во истата година, Гинисовиот рекорд ја нарече серија со највисок рејтинг на сите времиња, повикувајќи се на петтата сезона со резултат 99/100 според платформата Метакритик.[2] Таа исто така има освоено бројни награди, вклучувајќи шеснаесет награди Еми, осум сателитски награди, дванаесет награди Сатурн, шест награди WGA, пет TCA награди, два златни глобуси, три есенцијални награди на еснафот, една награда PGA, две награди ДГА и шест Телевизиски награди на критичари.

Кратка содржина[уреди | уреди извор]

Волтер Вајт е професор по хемија во Албукерки, кој живее со својата сопруга Скајлер, бремена со своето второ дете, и неговиот син Валтер „Флин“ Јуниор, кој страда од церебрална парализа, нарушување кое предизвикува проблеми во изразувањето и го принудува да го користи патерици за движење. На работ на педесет години, Волтер е принуден да врши втора работа како вработен во станица за миење на коли за да се справи со економските потешкотии на семејството. На сето ова се додава длабокото чувство на незадоволство на Волтер, кој мора да го трпи вознемирувањето на неговиот газда, неговите пријатели и семејство, кои го гледаат како слаб и покорен човек. Особено, неговиот зет Хенк, агент на ДЕА, со кого има и добра врска, но кој никогаш не пропушта можност да го спореди неговиот авантуристички живот со оној на Волтер, тотално незадоволен.

Кога Валтер е дијагностициран со рак на белите дробови, неговите други проблеми се чине дека се неиздржливи. Сепак, по случајната средба со Џеси Пинкмен, еден од неговите поранешни студенти, кој паднал баш по Хемија, а сега станал дилер на дрога, Волтер решава да ги готви кристали на метамфетамин. Притоа, производот на Волтер излегува дека има многу повисок квалитет од конкуренцијата, со чистота од 99,1%, што произлегува од неговата хемиска позадиа. Затоа, тој одлучува да ги искористи своите вештини за постепено да се искачува во светот на дрогата.

Ликови и глумци[уреди | уреди извор]

 • Волтер Вајт (сезони 1-5), глумен од Брајан Кранстон.
  Професор по хемија од средно училиште во Албукерки. Кога дознал дека умира од рак на белите дробови, тој одлучил да го искористи својот талент за производство на метамфетамин за да заработи доволно пари за да остави нешто зад себе до сопруга Скајлер и децата Валтер Јуниор и Холи. Но, неговото влегување во криминалот ќе ја избрише неговата хуманост со трансформација од чесен хемичар во циничен и немилосрден убиец и дилер на дрога.
 • Скајлер Вајт (сезони 1-5), глумена од Ана Ган.
  Сопругата на Волтер и мајка на Волтер Јуниор и Холи.
 • Џеси Пинкмен (сезони 1-5), глумен од Арон Пол.
  Поранешен студент на Волтер Вајт, сега наркоман и дилер на метамфетамин, кој му помага да влезе во бизнисот со наркотици. За разлика од Волтер, кој ќе стане сè повеќе безмилосен, Џеси секогаш се кае од своите грешки и сака да излезе од бизнисот.
 • Ханк Шредер (сезони 1-5), глумен од Дин Норис.
  Зет на Волтер и агент на ДЕА, американскиот оддел за борба против дрогата.
 • Мари Шредер (сезони 1-5), глумена од Бетси Брандт.
  Сопруга на Хенк и сестра на Скајлер. Таа страда од клептоманија.
 • Волтер Вајт Јуниор (сезони 1-5), глумен од Р.Ј. Мите.
  Син на Волтер и Скајлер, роден со церебрална парализа, поради што е принуден да оди на патерици.
 • Сол Гудмен (сезони 2-5), глумен од Боб Оденкирк.
  Тој е шарен и возбудлив адвокат, специјализиран за одбрана на непоправливи криминалци. Тој е ангажиран од Валтер и Џеси како законски советник.
 • Густаво „Гас“ Фринг (сезони 2-4), глумен од Џаnанкарло Еспозито.
  „Villain“ на серијата, чилеански дистрибутер на метамфетамин кој управува со сообраќајот на целиата Нова Мексико и некои соседни области. Тој е сопственик на ланец за брза храна наречен Los Pollos Hermanos и на перална за индустриска алишта, кои ги користи како фасадна работна активност.
 • Мајк Ермантраут (сезони 2-5) глумен од Џонатан Банкс.
  Десна рака на Гас и стар пријател на Сол
 • Тод Алкист (сезона 5), глумен од Џеси Племонс.
  Работник на Вамонос Пест, компанија за дизинфестација која ја покира подготовка на метамфетамин во текот на петтата сезона, тој подоцна станува член на криминалната неонацистичка банда на неговиот чичко Џек.
Винс Гилиган, творец на телевизиската серија, во Интернацијоналната Стрип-Конференција во Сан Диего во 2012 година.
Гилиган со главните ликови на серијата: Брајан Кранстон (десно) и Арон Пол (лево).

Спин-оф[уреди | уреди извор]

Винс Гилиган и сценаристот Питер Гулд создадоа спин-оф од серијата под наслов Better Call Saul. Емитуван од 8 февруари 2015 година, овој спин-оф е фокусиран на ликот на Саул Гудман, кој го игра Боб Оденкирк.[3]

Други медиуми[уреди | уреди извор]

На 7 ноември 2018, новината на Албукерки го најави почетокот на снимањето во градот на филм заснован на серијалотм, „ Ел Камино“ - филмот на Да станеш лош, исто така, продуциран и напишан од Винс Гилиган. Веста подоцна беше потврдена од филмската канцеларија во Ново Мексико.[4] Следниот ден беше потврдено дека филмот ќе биде продолжение на телевизиската серија и ќе се фокусира на ликот на Џеси Пинкман и неговото бегство од слобода по финалето на петтата и последната сезона.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. '101 Best Written TV Series of All Time' From WGA/TV Guide: Complete List“ (англиски). Deadline.com. 2 јуни 2013. Посетено на 15 јули 2013.
 2. Janela, Mike (4 септември 2013). „Breaking Bad Cooks Up Record-breaking Formula for Guinness World Records 2014 Edition“ (англиски). Guinness World Records. Посетено на 9 септември 2013.
 3. Roth Cornet (11 септември 2013). „Breaking Bad Spinoff Series Better Call Saul Confirmed“ (англиски). ign.com. Посетено на 30 ноември 2013.
 4. „Breaking Bad diventa un film“. 7 ноември 2018. Посетено на 7 ноември 2018.
 5. „Breaking Bad: il film sarà un sequel dedicato a Jesse!“. 8 ноември 2018. Посетено на 8 ноември 2018.