ДЕА

Од Википедија — слободната енциклопедија
ДЕА
Seal of the United States Drug Enforcement Administration.svg
Грб на органот
Податоци за органот
Основан 1 јули 1973; пред 49 години (1973-07-01)
Седиште ул. Ферн (јужно), Вашингтон, САД
38°51′51″ N; 77°03′27″ W / 38.8642284° СГШ; 77.0575271° ЗГД / 38.8642284; -77.0575271Координати: 38°51′51″ N; 77°03′27″ W / 38.8642284° СГШ; 77.0575271° ЗГД / 38.8642284; -77.0575271
Вработени 10,784 (2009)
Годишен буџет $2 бил. (2014)[1]
Раководител Утам Дилон
(Администратор (в.д.))
Матично одделение Министерство за правда
Мрежно место
dea.gov

Администрацијата за сузбивање на дрога (на англиски: Drug Enforcement Administration), скратено ДЕА е законоспроведувачка агенција во Министерството за правда на САД која се бори со трговијата на дрога. Taa e главната агенција која работи на спроведување на законите за контролирани супстанци (дрогата). Таа има овластувања да се координира со американски нарко-истражувачи во и надвор од државата.

Надводи[уреди | уреди извор]