Да се убие птицата подбивница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Да се убие птицата подбивница
Корицата на првото издание
АвторХарпер Ли
Земја САД
Јазиканглиски
Предмет(и)расно и класно делење, родови улоги, сочувство, правда
Објавена11 јули 1960 г.
ИздавачJ. B. Lippincott & Co.
Страници281 стр.

Да се убие птицата подбивница (англиски: To Kill a Mockingbird) — роман на американската писателка Харпер Ли, објавен во 1960 г.[1] Дејството е сместено во американскиот југ и се занимава со сериозни теми како што се смртта, силувањето и расната дискриминација, видени низ очите на неколку деца. Книгата е една од класиците на американската книжевност и едно од најдобрите дела на XX век. Ја добила Пулицеровата награда во 1961 г., а следната година по книгата бил направен истоимениот филм.[2][3]

Изданија на македонски јазик[уреди | уреди извор]

Да се убие птицата подбивница — издавач „Магор“ (2013)[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Bestselling Books of 2015“. PublishersWeekly.com. Посетено на 2017-08-03.
  2. „Mockingbird 'dropped from GCSE exam'. BBC News (англиски). 2014-05-25. Посетено на 2020-07-11. Steinbeck's six-chapter novella written in 1937 about displaced ranch workers during the Great Depression
  3. Crespino, J. (2000). „The Strange Career of Atticus Finch“. Southern Cultures. 6 (2): 9–30. doi:10.1353/scu.2000.0030. S2CID 143563131.
  4. „Да се убие птицата подбивница“. kupikniga.mk. Архивирано од изворникот на 2021-08-15. Посетено на 2023-12-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Lee, Harper (1988) [1960]. To Kill a Mockingbird. In association with McIntosh and Otis, Inc. at the Internet Archive.