Харпер Ли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Харпер Ли
Photo portrait of Harper Lee (To Kill a Mockingbird dust jacket, 1960).jpg
Портрет од првото издание на Да се убие птицата-подбивница (1960). Фотографирано од Труман Капот.
Роден/аНел Харпер Ли
април 28, 1926(1926-04-28)
Монровил, Алабама, САД
Починат/афевруари 19, 2016(2016-02-19) (воз. 89 г.)
Монровил, Алабама, САД
ПсевдонимХарпер Ли
ЗанимањеПисателка
НационалностАмериканка
ОбразованиеУниверзитет на Алабама
Период1960–2016
ЖанрЛитература, фикција
Книжевно движењеЈужно Готско
Значајни делаДа се убие птицата-подбивница
Одиǃ Постави Стражар

ПотписПодатотека:Харпер Ли потпис.svg

Неле Харпер Ли (28 април 1926 година – 19 февруари 2016 година) била американска романсиерка, широко позната по „Да се убие птицата-подбивница“, роман објавен во 1960 година. Веднаш успешна, ја освои Пулицеровата награда од 1961 година и стана класика на модерната американска литература. Иако Ли ја објави само оваа единствена книга, во 2007 година таа беше наградена со Претседателски медал за слобода за нејзиниот придонес во литературата. [1] Покрај тоа, Ли доби бројни почести, иако одби да зборува во тие прилики. Таа беше позната и по помагањето на нејзиниот близок пријател Труман Капот во неговото истражување за книгата „Студена крв“ (1966). [2] Капот беше основа за ликот Дил во Да се убие птицата-подбивница. [3]

Заплетот и ликовите на <i id="mwIA"><a href="./ Да убиеме исмејување " rel="mw:WikiLink" data-linkid="69" data-cx="{&quot;adapted&quot;:false,&quot;sourceTitle&quot;:{&quot;title&quot;:&quot;To Kill a Mockingbird&quot;,&quot;thumbnail&quot;:{&quot;source&quot;:&quot;http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4f/To_Kill_a_Mockingbird_%28first_edition_cover%29.jpg/65px-To_Kill_a_Mockingbird_%28first_edition_cover%29.jpg&quot;,&quot;width&quot;:65,&quot;height&quot;:80},&quot;description&quot;:&quot;1960 novel by Harper Lee&quot;,&quot;pageprops&quot;:{&quot;wikibase_item&quot;:&quot;Q212340&quot;},&quot;pagelanguage&quot;:&quot;en&quot;},&quot;targetFrom&quot;:&quot;mt&quot;}" class="cx-link" id="mwIQ" title=" Да убиеме исмејување ">Да се убие птицата-подбивница</a></i> се до некаде засновани врз набљудувањата на Ли на нејзиното семејство и соседите, како и на настан што се случил во близина на нејзиниот роден град во 1936 година, кога имала 10 години. Романот се занимава со ирационалност на ставовите на возрасните кон расата и класата во длабокиот југ од 1930-тите, како што е прикажано преку очите на две деца. Романот беше инспириран од расистички ставови во нејзиниот роден град Монровил, Алабама .

Уште еден роман, Оди, Постави Стражарǃ, била напишан во средината на 1950те години и објавен во јули 2015 година како "продолжение", иако подоцна се потврдило дека е првиот нацрт на Да се убие птицата-подбивница. [4] [5] [6]

Ли ја добива наградата Претседателски Медал за Слобода, 5 ноември 2007 година
  1. (5 ноември 2007). "President Bush Honors Medal of Freedom Recipients". Соопштение за печат.
  2. Harris, Paul. „Harper Lee sues agent over copyright to To Kill A Mockingbird“, „The Guardian“, 4 мај 2013.
  3. Langer, Emily. „Harper Lee, elusive author of 'To Kill a Mockingbird,' is dead at 89“, „The Washington Post“, 19 февруари 2016. (на en-US)
  4. Nocera, Joe. „The Harper Lee 'Go Set A Watchman' Fraud“, „The New York Times“, 24 јули 2015.
  5. Oldenburg, Ann. „New Harper Lee novel on the way!“, „USA Today“, 3 февруари 2015.
  6. Alter, Alexandra. „Harper Lee, Author of 'To Kill a Mockingbird,' Is to Publish a Second Novel“, „The New York Times“, 3 февруари 2015.