Даниел Гранада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Разумен риоплатски речник (Vocabulario rioplatense razonado), 2. изд. Монтевидео 1890 година.

Даниел Гранада (1847 година во Виго – 1929 година во Мадрид) ― шпанско-уругвајски филолог и писател, со седиште во Монтевидео, Уругвај во поголемиот дел од својот живот, со седиште таму од 1850-тите до 1904 година, кога се вратил во Шпанија.[1] Тој беше член на Универзитерио де Депортес од неговото основање во 1868 година, под кој пишувал за „Причините за интелектуалното движење во Републиката“ („Causas del movimiento intelectual en la República“), испитувајќи ги општествените и политичките услови во земјата. Гранада е автор на „Разумен риоплатски речник“ (Vocabulario Rioplatense Razonado; прво издание 1889, второ 1890),[2] што ги собира неговите студии за филологија, етнографија, географија и регионална историја. Таа е широко користена книга во јазичарските студии во Уругвај.[1] Неговите подоцнежни дела дале информации за уругвајскиот регионален фолклор и обичаи.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Daniel Granada“. Ateneodemontivideo.com. Архивирано од изворникот на 4 септември 2011. Посетено на 2 април 2023.
  2. Granada, Daniel; Cervantes, Alejandro Magariños; Valera, Juan (1890). Vocabulario rioplatense razonado. Imprenta Rural. Посетено на 2 април 2023.