Прејди на содржината

Дав Камерон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дав Камерон
Дав Камерон во 2023
Роден(а)Клои Селест Хостерман
15 јануари 1996(1996-01-15)(28 г.)
Бејнбриџ Ајленд, Вашингтон, САД
Занимање
 • Пејачка
 • глумица
Активен период2007–денес
Потпис
Страница
dovecameron.com Уредете го ова на Википодатоците

Дав Оливија Камерон[1][2] (англ. Dove Olivia Cameron; родена како Клои Селест Хостерман (англ. Chloe Celeste Hosterman); 15 јануари 1996) ― американска пејачка и глумица. Таа била пофалена од критичарите за нејзината двојна улога на насловните ликови од хумористичната серија Лив и Меди (2013–17). За улогата добила Еми награда за серија во дневен термин во категоријата „Извонреден изведувач во детска програма“. Таа, исто така, глумела и во франшизата „Потомци“ (2015-2021).

Камерон глумела во неколку долгометражни филмови, како: Тајна агенција (англ. Barely Lethal; 2015), Град на чудовишта (Monsterville: Cabinet of Souls; 2015), Кнедличка (англ. Dumplin'; 2018), Good Mourning (2022) и Одмазда (англ. Vengeance; 2022). Таа, исто така, глумела во мјузиклот во живо, Лак за коса во живо! (англ. Hairspray Live!; 2016). Глумела и во неколку телевизиски серии, меѓу кои и во: Agents of SHIELD и франшизата Marvel Rising.

Во 2015 година, Камерон пеела на песните од саундтрак-албумите од: Лив и Меди и Потомци. Саундтракот за потомци се искачил на врвот на американската топ-листа за албуми Билборд 200 и бил сертифициран златен тираж од Здружението на музичките сниматели од Америка (RIAA). Во 2023 година, таа го издала нејзиниот прв албум, Alchemical: Volume 1, на кој му претходел синглот „Boyfriend“. Албумот бил позитивно примен од критиката и се пласирал во топ-20 на Billboard Hot 100.

Животопис[уреди | уреди извор]

Дав Камерон била родена како Клои Селест Хостерман на 15 јануари 1996 година, во Бејнбриџ Ајленд во Вашингтон.[3][4] Има постара сестра, Клер Хостерман, која е наставник по пеење.[5] На осумгодишна возраст почнала да глуми во театарот за сценски уметности во Бејнбриџ.[6] Шест години подоцна со семејството се преселила во Лос Анџелес.[7]

Камерон изјавила дека има француско потекло и дека малку зборува француски.[8][9] Таа, исто така, има: руско, словачко и унгарско потекло.[10] Рекла дека била малтретирана во текот на нејзините училишни денови, од петто одделение до завршувањето на средно училиште. Нејзиниот татко починал во 2011 година.[11] По неговата смрт, Камерон го променила нејзиното име во Дав (во превод на мекедонски: галеб) во чест на татко ѝ, кој ја нарекувал со тој прекар.[12][13]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Камерон изјавила дека е бисексуалка,[14] но во мај 2021 година, рекла дека смета дека најточен начин да се опише нејзината сексуалност е квир.[15] Таа, исто така, се самоидентификувала како феминистка.[16][17] Таа, од август 2013 до 2016 година, била во врска со нејзиниот колега од Лив и Мади, Рајан Мекартан.[18] Тие ја објавиле нивната свршувачка на 14 април 2016 година,[19][20] но ја раскинале врската во октомври 2016 година.[21] Од 2017 до 2020 година, Камерон била во врска со нејзиниот колега од „Потомци 2“, Томас Доерти.[22] Во ноември 2023 година, Vanity Fair Italy објавиле дека Камерон се забавува со италијанскиот пејач Дамијано Давид.[23][24]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм
Година Наслов Оригинален наслов Улога Забелешки
2015 Тајна агенција Barely Lethal Лиз Ларсон
Град на чудовишта R.L. Stine's Monsterville: Cabinet of Souls Бет Директно на видео
2018 Кнедличка Dumplin' Бека
2019 Angry Birds 2 The Angry Birds Movie 2 Ела Гласовна улога
2022 Good Mourning Олива
Одмазда Vengeance Канзас Сити Шо
во најава Issac Каси завршен во 2021[25]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми

 • Alchemical: Volume 1 (2023)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Предлошка:Cite instagram
 2. Cameron, Dove [@DoveCameron] (July 16, 2012). „@sharebear72 Thank you, lovely! My middle name is Olivia. I'm not sure where my necklace came from, my sister had it custom made! Much love~“ (Tweet) – преку Twitter.
 3. „Dove Cameron - Synchronicity One“. YouTube. Архивирано од изворникот на March 22, 2021. Посетено на March 26, 2021. I was born in, I always say Seattle, Washington, but that's just because nobody knows where the fuck I'm from, which is a small island next to Seattle, called Bainbridge Island.
 4. „Dove Cameron Net Worth: Facts About the Disney Channel Princess“. September 16, 2017. Архивирано од изворникот на October 22, 2019. Посетено на September 5, 2019.
 5. „The future is uncertain for Disney star Dove Cameron — and she's just fine with that“. The Seattle Times (англиски). July 19, 2017. Архивирано од изворникот на September 6, 2019. Посетено на September 6, 2019.
 6. "This is Who I Am with Dove Cameron" Архивирано на {{{2}}}., YouTube; accessed August 19, 2014.
 7. „Dove Cameron "Liv and Maddie Rooney". Disney Channel Medianet. 2013. Архивирано од изворникот на November 3, 2013. Посетено на July 9, 2013.
 8. Cameron, Dove [@DoveCameron] (September 28, 2014). „To my loves like: 'thought u were born in Seattle not France!1' I was! I'm French, I speak French, & I grew up going there a lot. Das all.💕“ (Tweet). Посетено на October 6, 2014 – преку Twitter.
 9. Cameron, Dove [@DoveCameron] (September 10, 2014). „no, I wish! I speak some French“ (Tweet). Посетено на November 1, 2021 – преку Twitter.
 10. „♡DOVE♡ on Instagram: "for those of you who always ask: i am of russian/slovak/hungarian/french descent 🇷🇺 🇸🇰 🇭🇺 🇫🇷". Instagram (англиски). Архивирано од изворникот на August 19, 2020. Посетено на January 6, 2019.
 11. „5 Surprising Facts about Liv & Maddie's Dove Cameron profile“. m-magazine.com. Архивирано од изворникот на October 10, 2013. Посетено на October 15, 2018.
 12. Kristen Kucharski. „Celebrity News: Dove Cameron“. Архивирано од изворникот на August 24, 2018. Посетено на October 15, 2018.
 13. „Dove Cameron Revealed Why She Changed Her Name“. Teen Vogue. Архивирано од изворникот на October 1, 2020. Посетено на September 3, 2020.
 14. „Bisexual Disney star Dove Cameron confirms her Liv and Maddie characters were 'definitely' queer“. PinkNews. October 8, 2020. Архивирано од изворникот на December 19, 2020. Посетено на January 4, 2021.
 15. Elizabeth, De (May 29, 2021). „Dove Cameron Opens Up About Being Queer“. Teen Vogue. Архивирано од изворникот на June 14, 2021. Посетено на June 14, 2021.
 16. „Dove Cameron Claps Back at Critics Over Braless Selfies“. E!. Архивирано од изворникот на July 19, 2020. Посетено на January 4, 2021.
 17. „Dove Cameron Claps Back At Trolls Over Her Braless IG Pics“. Women's Health. Архивирано од изворникот на April 26, 2020. Посетено на January 4, 2021.
 18. „♡DOVE♡ on Instagram: "I tried so hard to accurately capture how incredibly gorgeous these beauties are when they showed up in my dressing room today, but a photo...". Instagram. Архивирано од изворникот на August 19, 2020. Посетено на July 30, 2018.
 19. Mizoguchi, Karen (April 14, 2016). „WATCH: Engaged Couple Ryan McCartan and Dove Cameron Make Us Swoon With 'Someone You Like' Lyric Video“. People. Архивирано од изворникот на April 16, 2016. Посетено на April 15, 2016.
 20. McCartan, Ryan (April 14, 2016). „Dedicating my 1,000th post to my fiancée. I can't believe I get to call you that. Thanks for saying yes“. Instagram. Архивирано од изворникот на April 17, 2016. Посетено на April 14, 2016.
 21. Vulpo, Mike (October 5, 2016). „Dove Cameron and Ryan McCartan Call Off Their Engagement“. E!. Архивирано од изворникот на October 6, 2016. Посетено на October 6, 2016.
 22. „Dove Cameron Confirms Split from Thomas Doherty After Nearly 4 Years Together“. People. Архивирано од изворникот на December 4, 2022. Посетено на 2022-09-05.
 23. Marzia Nicolini (November 29, 2023). „Damiano David and Dove Cameron, there's confirmation: love photos together“. vanityfair.it (италијански).
 24. „Spotify“. open.spotify.com. Посетено на 2024-02-18.
 25. „Issac | Coming Soon“. issacfilm.com. Архивирано од изворникот February 23, 2022. Посетено на June 9, 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]