Прејди на содржината

Давид Јунг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Давид Јунг
Dawid Jung
Давид Јунг, 2007
Роден/а17 јануари 1980(1980-01-17)
Клечк, Полска
ЗанимањеПоет, прозаист, есеист
Значајни наградиМедал за Јулиуш Словаци (2009)
Награда Магелан (2016)
Награда на име на Болеслав Лешмијан (2017)
Почесен знак "Заслужен за полската култура" (2018)
Крст на Светиот Јован Павле II (2021)

Давид Јунг (полски: Dawid Jung; 17 јануари 1980 година во Клечк) - полски оперски пејач, поет, писател, критичар на книжевност и театар, издавач, истражувач и создател на културата, историчар, музеалец, дизајнер на културни патеки.

Животопис

[уреди | уреди извор]

Тој е директор на Музејот на Полски Електронски Органи [1] и главен уредник на општополскиот културен часопис "Зешти поетски" ("Zeszyty Poetyckie")[2]. За неговиот досегашен уметнички, научен и културен труд, тој добил многу престижни награди и државни одликовања.

Од 2023 година е заменик-претседател на Сојузот на полските писатели во Познан.

Библиографија

[уреди | уреди извор]
 • 312685 powodów (2006)
 • Wierszopisowie Kłecka w latach 1590–1623. Przyczynki do historii kultury staropolskiej (2012)
 • Gdańskie hymny Jakuba Gembickiego (2014)
 • Poemat o mówieniu prawdy (2014)
 • Glosy (2017)
 • Polska, ulubiona masochistka Europy (2017)
 • Karaoke (2018)
 • Legendy królewskiego miasta. Z przekazów ustnych zebrał i opracował Dawid Jung (2018)
 • #SPAM (2020)
 • Ostatni rybałci polszczyzny. Poeci ludowi XIX wieku związani z Ełkiem (2020)
 • To je wiôldżé. Antologia poetów kaszubskich okresu międzywojennego (2020)
 • Legendy zamku ełckiego (2021)
 • Szlak. Znani Nieznani (2021)
 • Szczecińskie legendy (2023)

Награди и признанија

[уреди | уреди извор]
 • 2009 Медал за Јулиуш Словаци[3]
 • 2014 Медал за Млада Уметност[4]
 • 2014 Медал на Милениум на Собирот во Гњезно
 • 2016 Награда на Младите Новинари (присудена од Здружението на полските новинари)
 • 2016 Награда Магелан[5]
 • 2017 Награда на име на Болеслав Лешмијан[6]
 • 2018 Почесен знак "Заслужен за полската култура"[7]
 • 2019 Литературска и историска награда Идентитас[8]
 • 2019 Медал за Млади Позитивисти[9]
 • 2020 Медал "Сторители на местата на националниот спомен"
 • 2021 Крст на Светиот Јован Павле II
 • 2021 Офицерски крст (I класа) на Полскиот Црн Крст
 • 2022 Медал за стогодишнина на обновената независност
 • 2023 Почесен знак "Заслужен за Сојузот на полските писатели"
 1. „Музејот на Полски Електронски Органи“. Архивирано од изворникот на 2023-10-31. Посетено на 2023-11-05.
 2. Zeszyty Poetyckie
 3. Медал за Јулиуш Словаци
 4. Медал за Млада Уметност
 5. Награда Магелан
 6. Награда на име на Болеслав Лешмијан
 7. Почесен знак "Заслужен за полската култура"
 8. Литературска и историска награда Идентитас
 9. Медал за Млади Позитивисти