Град (Словенија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Град
Grad
Skyline of Град
Грб на Град
Град is located in Slovenia
Град
Град
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°47′51.7″N 16°5′54.1″E / 46.797694° СГШ; 16.098361° ИГД / 46.797694; 16.098361
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаГрад
Површина
 • Вкупна9,4 км2 (3,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000343600000343,6 м
Население (2020)
 • Вкупно620
 • Густина66/км2 (170/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9264

Град (словенечки: Grad) — населба во Општина Град во источна Словенија. Населбата е центар на општината Град. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.