Видонци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Видонци
Vidonci
Поглед на Видонци
Видонци is located in Slovenia
Видонци
Видонци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°49′1.6″N 16°7′36.5″E / 46.817111° СГШ; 16.126806° ИГД / 46.817111; 16.126806
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаГрад
Површина
 • Вкупна7,21 км2 (2,78 ми2)
Надм. вис.&10000000000000368300000368,3 м
Население (2020)
 • Вкупно301
 • Густина42/км2 (110/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9264

Видонци (словенечки: Vidonci) — населба во Општина Град во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.