Крупливник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крупливник
Kruplivnik
Крупливник is located in Slovenia
Крупливник
Крупливник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°46′28.3″N 16°5′2.4″E / 46.774528° СГШ; 16.084000° ИГД / 46.774528; 16.084000
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаГрад
Површина
 • Вкупна3,76 км2 (1,45 ми2)
Надм. вис.&10000000000000272500000272,5 м
Население (2020)
 • Вкупно178
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9264

Крупливник (словенечки: Kruplivnik) — населба во Општина Град во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.