Ковачевци (Град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ковачевци
Kovačevci
Поглед на Ковачевци
Ковачевци is located in Slovenia
Ковачевци
Ковачевци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°47′14.6″N 16°7′24.3″E / 46.787389° СГШ; 16.123417° ИГД / 46.787389; 16.123417
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаГрад
Површина
 • Вкупна3,11 км2 (1,20 ми2)
Надм. вис.&10000000000000296100000296,1 м
Население (2020)
 • Вкупно95
 • Густина31/км2 (79/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9264

Ковачевци (словенечки: Kovačevci) — населба во Општина Град во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.